Či už posielate tovar poštou, kuriérom alebo prepravnou spoločnosťou, vždy by ste mali zvoliť správny typ obálky pre daný typ zásielky. Na výber je mnoho veľkostí a materiálov. Ktorý je však najlepší pre vašu zásielku?

Nie ste si istí? Potom sme pre vás pripravili nasledujúcu prehľadovú tabuľku doplnenú o ďalšie zaujímavé informácie, ktoré v budúcnosti určite využijete.

Formát obálky Rozmery (šírka x dĺžka) Na čo je vhodná
DL 110 x 220 mm ⅓ A4 (dvojito zložená A4)
C7/6 81 x 162 mm ⅓ A5 (dvojito zložená A5)
C6 114 x 162 mm A6 (dvojito zložená A4)
C6/5 114 x 229 mm ⅓ A4 (dvojito zložená A4)
C5 162 x 229 mm A5 (dvojito zložená A4)
C4 229 x 324 mm A4
C3 324 x  458 mm A3
B6 125 x 176 mm C6
B5 176 x 250 mm C5
B4 250 x 353 mm C4
E4 280 x 400 mm B4

Obálky sa líšia aj spôsobom uzatvárania. Existujú tri základné varianty:

  • Obálky s navlhčeným pásikom sú pravdepodobne najklasickejším spôsobom uzatvárania obálok. Funguje to tak, že navlhčíte jednu chlopňu obálky a prilepíte ju na druhú. Je to tiež jediná metóda, ktorú možno použiť na strojové spracovanie obálok.
  • Samolepiace obálky majú lepidlo nanesené na oboch chlopniach obálky, takže ich stačí otočiť a zlepiť.
  • Obálky s krycím páskom majú pásku, ktorá chráni lepidlo nanesené na jednej chlopni. Po odtrhnutí ju jednoducho prilepte.

Nakoniec je ešte potrebné zvážiť materiál, z ktorého je obálka vyrobená. Do úvahy treba vziať niekoľko faktorov vrátane krehkosti posielaného predmetu a spôsobu prepravy.

 

PLASTOVÉ OBÁLKY

plastove-obalky

Ak hľadáte obal, ktorý sa nepoškodí a odolá poveternostným vplyvom, ideálnou voľbou sú plastové obálky. Ľahko do nich zabalíte tričko, posteľnú bielizeň, perinu alebo dokonca škatuľu od topánok. Ich veľkou výhodou je, ako už bolo spomenuté, ich vodotesnosť a odolnosť voči roztrhnutiu. Okrem toho sú mäkké a pružné a ľahko sa uzatvárajú pomocou samolepiacej chlopne. Plastové obálky zabezpečia, že vaša zásielka bude vždy chránená bez ohľadu na zvolený spôsob prepravy. Ak chcete šetriť životné prostredie, siahnite po kartónových alebo kraftových obálkach.

BUBLINKOVÉ OBÁLKY

bublinkove-obalky

Bublinkové obálky sa najčastejšie používajú na poštovú prepravu. Sú vysoko kvalitné a dostatočne chránia krehké výrobky. Dobre tlmia nárazy, vďaka nízkej vlastnej hmotnosti šetria náklady na poštovné a vďaka chlopni so samolepiacim prúžkom sa ľahko uzatvárajú. Sú ideálne na zasielanie drobnej elektroniky, pasteliek, CD a DVD, čokolád atď. Na výber je aj veľa veľkostí – od malých obálok 100×165 až po veľkosť A3+, ktorá je okrem iného vhodná na kalendáre.

KARTÓNOVÉ OBÁLKY

kartonovy-obal

Kartónové obálky z hladkej alebo mikrovlnnej lepenky sú ideálne na zasielanie papierových produktov – katalógov, kalendárov, diárov, výročných správ, kníh, zošitov, ale aj CD a DVD. Poskytujú dostatočne silnú ochranu pre papierové zásielky, ľahko sa zatvárajú – buď pomocou zásuvkových líšt, alebo samolepiacich pásikov – a vyzerajú reprezentatívne. Sú vhodné pre poštové aj kuriérske služby. Obálky majú praktickú perforáciu na jednoduché otváranie.

PAPIEROVÉ OBÁLKY

Papierové obálky sú najbežnejšie a ponúkajú najväčší výber veľkostí. Používajú sa najmä v bežnej korešpondencii, keď posielame listy, faktúry a iné zásielky. Hlavnými výhodami sú nízka hmotnosť, dostupnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. Niektoré obálky sa vyrábajú aj s okienkami so zaoblenými rohmi. Podľa umiestnenia okienka rozlišujeme obálky, ktoré ho majú vpravo, vľavo, hore alebo dole. Vzdialenosť okienka od okraja obálky musí byť z výrobných dôvodov minimálne 12 mm.

 

Všetky naše obálky nájdete tu.

Kategórie: Uncategorized
48 views

Zanechať komentár

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložte komentár

Toto pole fill