7 správnych predsavzatí pre udržateľnú logistiku

9 min čítania 16 mája 2024

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad konceptom udržateľného rozvoja, viete, že je založený na troch pilieroch: ekonomickom, environmentálnom a sociálnom. Chcete zaviesť stratégiu udržateľnej logistiky? Ak áno, musíte brať do úvahy rast vašej spoločnosti, environmentálne problémy spojené s vaším dodávateľským reťazcom a osoby zapojené do celého globálneho logistického reťazca. Aby ste to dosiahli, nechajte týchto 7 predsavzatí, aby vás viedli k udržateľnej logistike vo vašej spoločnosti.

Predsavzatie č. 1: Zaviesť politiku zodpovedného nákupu

Cieľom vášho prvého predsavzatia je vytvoriť dodávateľský reťazec, ktorý prispieva k udržateľnému rozvoju. Na tento účel zvážte, či vo svojej stratégii dopravy a logistiky uprednostníte krátke dodávateľské reťazce alebo miestnych dodávateľov. Mali by ste si tiež zistiť informácie o každom zo svojich dodávateľov a zistiť, aké environmentálne a sociálne záväzky prijali.

Predsavzatie č. 2: Prehodnoťte svoju stratégiu balenia v záujme udržateľnej logistiky

V rámci vašich logistických a dodávateľských reťazcov je balenie pravdepodobne jedným z najjednoduchších prvkov, ktoré možno zmeniť s cieľom zlepšiť environmentálnu zodpovednosť vašej spoločnosti. Na tento účel začnite tým, že sa zbavíte prázdneho priestoru vo svojich zásielkach. Tento prázdny priestor nie je veľmi zodpovedný k životnému prostrediu, pretože obmedzuje optimalizáciu manipulácie zo strany poskytovateľov logistických služieb a núti k nadmernému využívaniu surovín. Je však pre vás aj nákladný, ak sa účtuje podľa objemovej hmotnosti!

Preto sa uistite, že ste si vybrali obal, ktorý sa čo najviac približuje veľkosti a hmotnosti vášho tovaru. Uistite sa, že ste si vybrali správny lepenkový obal, ktorý ochráni vaše výrobky.

Po druhé, vyberte si obaly zodpovedné voči životnému prostrediu – to je nevyhnutné pre udržateľnú logistiku. Tento obal musí byť nielen šetrný k životnému prostrediu, ale musí tiež zlepšovať skúsenosti vašich zákazníkov, aby ste zostali na trhu konkurencieschopní.

Za týmto účelom sa neváhajte obrátiť na metódu balenia 5R. Táto metóda je založená na piatich pilieroch, ktoré vám pomôžu nájsť obal, ktorý je lepší pre našu planétu:

  • Zredukujte množstvo surovín použitých v obaloch a hmotnosti a objemu obalov na minimum – napríklad používaním obalov s integrovanou výplňou. (Reduce)
  • V čo najväčšej miere opakovane používajte obaly – napríklad používajte vratné obaly, opakovane použiteľné plastové palety alebo plastové stohovacie boxy namiesto kartónových krabíc na skladovanie. (Reuse)
  • Nahraďte, tzn. nájdite alternatívy, ktoré sú lepšie pre planétu – napríklad kraftovú pásku namiesto plastových alebo papier namiesto plastových obalov. (Replace)
  • Obnovte, tzn. nájdite obaly vyrobené z materiálov, ktoré sú prirodzene obnoviteľné v prírode – napríklad obaly vyrobené z biologických zdrojov alebo kompostovateľné obaly. (Renew)
  • Recyklujte – prostredníctvom recyklovateľných obalov alebo obalov vyrobených z recyklovaných materiálov. (Recycle)

Predsavzatie 3: Podporujte lepšie triedenie odpadu v sklade

Vaším cieľom ako manažéra logistiky je tiež zabezpečiť, aby sa vaše tímy správali zodpovedne k životnému prostrediu. A aby ste to dosiahli, musí vaše skladové hospodárstvo zahŕňať stratégiu zvyšovania povedomia o triedení odpadu.

Za týmto účelom:

  • Začnite tým, že vykonáte audit svojich súčasných postupov triedenia piatich tokov odpadu a odhadnite, aké úsilie musíte vynaložiť na zlepšenie.
  • Nainštalujte koše a kontajnery, ktoré triedenie uľahčia. Viacfarebné koše a vrecia umiestnené na strategických miestach (napríklad kôš vedľa kávovaru) vám pomôžu zlepšiť toto hospodárenie.
  • Vyberte si správnych poskytovateľov zberných služieb pre rôzne toky odpadu.
  • Vzdelávajte svojich operátorov v oblasti selektívneho triedenia a riaďte svoju stratégiu každodenným odmeňovaním úsilia svojich tímov.

Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si nášho krátkeho sprievodcu na zlepšenie nakladania s odpadom na pracovisku.

krabice balení

Predsavzatie 4: Urobte svoje existujúce procesy čo najmenej papierovými

Dematerializácia alebo digitalizácia vašich procesov vám umožní znížiť spotrebu papiera a prispieť tak k ekologickejšiemu riadeniu dodávateľského reťazca. Môže sa to zdať ako malý krok smerom k udržateľnej logistike, ale je to krok, ktorý môže mať veľký význam!

Napríklad:

  • Ak ste to ešte neurobili, zaveďte systém riadenia skladu (WMS), aby ste sa vyhli tlačeniu skladových kariet na prípravu objednávok.
  • Posielajte menej papierovej pošty poskytovateľom služieb, zákazníkom a potenciálnym zákazníkom a podporujte komunikáciu prostredníctvom e-mailu.

Uistite sa však, že tam, kde je to možné, siahnete po ekologických IT riešeniach – digitálnych riešeniach, ktoré zohľadňujú aj životné prostredie.

Predsavzatie 5: Navrhnite stratégiu ekologicky zodpovednej prepravy tovaru

Ako viete, v logistickej a dopravnej stratégii je pravdepodobne najviac znečisťujúcou fázou dodávateľského reťazca… preprava vášho tovaru. Preto je nevyhnutné prehodnotiť vašu stratégiu zásobovania a zamerať sa na udržateľnú logistiku.

Začnite tým, že prehodnotíte dodacie lehoty. Expresné dodávky často vyžadujú, aby nákladné vozidlá vychádzali takmer prázdne – ekologický nezmysel! Ponúknite preto svojim zákazníkom možnosť pomalšej, ale ekologickejšej prepravy ich výrobkov. Dajte si však pozor, aby ste pritom nepoškodili zákaznícku skúsenosť. Nechajte voľbu na zákazníkovi, ktorého spokojnosť zostáva vašou prioritou.

Potom nastavte metódy doručovania, ktoré sú čo najmenej uhlíkové. Myslite najmä na tieto ekologické spôsoby dopravy pri doručovaní na poslednú míľu, ktoré najviac znečisťuje životné prostredie v celom logistickom reťazci. Napríklad v prípade mestskej logistiky môžete prejsť na doručovanie kuriérmi na bicykloch alebo nákladných motocykloch.

Máte vlastný vozový park? Zvážte nákup menej znečisťujúcich vozidiel poháňaných napríklad ekologickým zemným plynom.

Predsavzatie 6: Zavedenie (skutočne) na ľudí orientovaného riadenia

Implementácia stratégie udržateľnosti nie je len o riadení dodávateľského reťazca spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Pri riadení skladu musíte brať do úvahy aj ľudský faktor. Riešenie tejto otázky vám tiež pomôže udržať si zamestnancov a zvýšiť produktivitu vášho logistického oddelenia.

Za týmto účelom:

  • Vytvorte benevolentný štýl riadenia s politikou otvorených dverí, aby ste mohli hovoriť o problémoch, s ktorými sa stretávajú vaši skladníci.
  • Urobte svoje tímy čo najviac autonómnymi, aby ste maximalizovali hodnotu ich práce.
  • Zohľadnite ich očakávania kariérneho rastu prostredníctvom priebežného plánu rozvoja schopností.
  • Vždy uprednostňujte bezpečnosť a pohodu svojho logistického tímu. Hľadajte najmä spôsoby, ako znížiť riziko muskuloskeletálnych porúch (MSD) používaním správnych strojov a vhodným školením. Za týmto účelom zvážte ich vybavenie stoličkami v dielni, upraveným pracovným stolom alebo baliacou stanicou, ktoré sa dajú prispôsobiť potrebám vašich operátorov, ako aj protiúnavovou podložkou špeciálne navrhnutou na boj proti MSD.

Predsavzatie 7: Reorganizujte svoj sklad spôsobom šetrnejším k životnému prostrediu

Posledné dobré predsavzatie pre udržateľnú logistiku vašej spoločnosti: zabezpečte, aby vaše skladové priestory boli čo najekologickejšie.

Začnite tým, že obmedzíte pohyb svojich logistických operátorov v sklade. Pohyb predsa znamená zapnutie svetiel a intenzívnejšie používanie manipulačných zariadení. Preskúmanie vašej stratégie riadenia zásob teda môže pomôcť znížiť fyzický tok tovaru vo vašich skladoch. Okrem toho lepším riadením týchto pohybov môžete zvýšiť produktivitu pracovníkov kompletizácie objednávok vo fáze vychystávania, čím sa zvýši ich pracovný výkon.

Mali by ste tiež myslieť na efektívnejšie riadenie spotreby energie. Môžete najmä:

  • Vymeniť svetlá v sklade za LED diódy, ktoré spotrebujú menej energie ako bežné žiarovky a majú dlhšiu životnosť.
  • Vybrať si dodávateľov, ktorí na výrobu elektriny a teplej vody využívajú obnoviteľné zdroje
  • Obmedziť plytvanie energiou upozorňovaním svojich tímov na potrebu vypínania strojov, ktoré nemusia byť stále zapnuté, alebo kontrolou izolácie dverí a okien.

Vždy je vhodný čas na tieto dobré predsavzatia pre udržateľné riadenie logistiky. Pamätajte: je to jeden z kľúčov k prechodu na sklad budúcnosti, ktorý zohľadňuje potreby vašej firmy, vašich ľudí a planéty.

najlepších kategórií