Princípy činnosti
Náš záväzok
Nadácia RAJA-Daniele Marcovici bola založená v roku 2006 a podporuje projekty solidarity zamerané na zlepšenie životných podmienok žien na celom svete. Nadácia už podporila stovky združení v prospech desiatok tisíc žien.
Za 18 rokov:
- Podporených je viac ako 800 projektov
- V 72 krajinách
- Viac ako 18 miliónov EUR
Od septembra 2015 nadácia podporuje pridružené projekty zamerané na ženy a životné prostredie v rámci programu Ženy a životné prostredie, ktorý spustila spolu so spoločnosťou RAJA.
Za 8 rokov:
- Spoločnosť RAJA získala viac ako 4 milióny eur.
- Podporených bolo viac ako 114 súvisiacich projektov
V roku 2023 sa vyzbieralo takmer 500 000 EUR, ktoré darovala spoločnosť RAJA France a zúčastnené európske dcérske spoločnosti skupiny (Francúzsko, Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko, Rakúsko, Veľká Británia, Taliansko, Španielsko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Poľsko, Česká republika, Portugalsko, Slovensko, Maďarsko), čo umožnilo podporiť 12 súvisiacich projektov.
Aktuálne podporované projekty
Nadácia RAJA- Danièle Marcovici každoročne podporuje 12 nových združení. Tu nájdete projekty podporované do 31.12.2025.
En Terre Indigène
Podpora ekologických znalostí predkov u žien vo francúzskych zámorských územiach hosťovaním seminárov s cieľom predať tieto znalosti ich komunitám.
Na francúzskych zámorských územiach trpia ženy v miestnych komunitách dôsledkami globálneho otepľovania, a to v oblasti potravinovej bezpečnosti, prístupu k pitnej vode a dokonca aj vzdelávania, čo posilňuje nerovnosti medzi mužmi a ženami. Preto sa snažia, aby ich hlas bolo počuť a aby podnikli kroky. Sú na čele stratégií boja proti klimatickým zmenám, často na komunitnej a miestnej úrovni. Na všetkých územiach zohrávajú vďaka svojmu úzkemu vzťahu k životnému prostrediu vedúcu úlohu pri obrane a ochrane životného prostredia a ochrane poškodených ekosystémov. Dnes ženy vo francúzskych zámorských územiach odovzdávajú tieto ekologické vedomosti mladým ženám vo svojich komunitách s nádejou na vytvorenie spoločnosti, ktorá bude viac rešpektovať životné prostredie a tradície, ktoré kladú Zem do centra života. Cieľom projektu „De la Mère à la Terre“, ktorý vytvorilo združenie En Terre Indigène, je podporiť ekologické vedomosti predkov žien a ich schopnosť prispôsobiť sa prostredníctvom seminárov na odovzdávanie vedomostí (zdokumentovaných a nafilmovaných), ktoré im pomôžu získať väčšiu ekonomickú nezávislosť, ako aj poskytnúť im odbornú prípravu a podporné nástroje na zvýšenie hodnoty ich vedomostí a na ich väčšie zapojenie do rozhodovania. Niektoré z týchto postupov, ktoré sa dedia z matky na dcéru, sa vytrácajú a ich šírenie medzi ženami a mladými ľuďmi v komunite by im mohlo pomôcť k väčšej sebestačnosti.
Ishpingo
Podpora miestnych farmárok pri diverzifikácii a zvyšovaní produkcie ovocia s cieľom zvýšiť ich príjmy.
V posledných približne pätnástich rokoch sa životné podmienky Kichwov, pôvodného obyvateľstva provincie Napo v ekvádorskej Amazónii, zhoršujú: postup pionierskych frontov v regióne viedol k rýchlemu a masívnemu odlesňovaniu a rozširovaniu ropných a ťažobných projektov, čo spôsobilo zvýšené znečistenie pôdy a vodných tokov. Rozvoj tohto odvetvia a tlak na prírodné zdroje spôsobujú výrazné zmeny v spôsobe života miestnych komunít, ktoré trpia odlivom mužov z vidieka - ktorí odchádzajú za prácou do baní alebo do miest - a stratou tradičných poľnohospodárskych postupov. Ženy sú v tejto oblasti obzvlášť zraniteľné, pretože sú odkázané na starostlivosť o rodinu a produkciu vlastných potravín. Združenie Ishpingo, ktoré sa špecializuje na boj proti odlesňovaniu, identifikovalo skupinu žien, ktorých domy a poľnohospodárska pôda sa nachádzajú v úrodnej, ale veľmi izolovanej oblasti. Tieto ženy majú príležitosť na hospodársky rozvoj, pretože sa nachádzajú priamo oproti útulku pre zvieratá, ktorý je jedným z najväčších v krajine. Všetko svoje ovocie predávajú útulku na kŕmenie zvierat v zajatí. Tie sa potom vypúšťajú do lesa. Potreba potravy pre útulok je však dvakrát väčšia ako množstvo ovocia, ktoré ženy vypestujú. Ishpingo navrhuje, aby sa ženám poskytla podpora na zvýšenie a diverzifikáciu ich produkcie tým, že sa na ich pozemkoch vysadia ovocné stromy, aby sa zvýšila ich produkcia. Budú vyškolené, aby sa stali efektívnymi pestovateľkami ovocia, ktoré uspokojí ich vlastné potreby a potreby ich zvierat, a to vo väčšom množstve.
Kraten du développement durable, de la culture et du loisir
Posíliť úlohu rybárok propagáciou ich práce, ich školením a podporou ich účasti v rozhodovacích orgánoch odvetvia.
Na ostrovoch Kerkennah v Tunisku sa väčšina obyvateľov živí drobným rybolovom. Tieto ostrovy majú štatút RAMSAR a ZICO a čoskoro sa stanú chránenou morskou a pobrežnou oblasťou, pretože sa tu riešia rôzne problémy, a to tak ekologické, kde je potrebné chrániť morskú biodiverzitu, ako aj sociálno-ekonomické, kde je potrebné stabilizovať príjmy z drobného rybolovu. Rybársky priemysel je na ostrovoch Kerkennah veľmi špecifický, pretože ho prevádzkujú nielen muži, ale aj ženy, ktoré sú zapojené do celého hodnotového reťazca, od navrhovania sietí až po samotný rybolov. Nerovnosť medzi mužmi a ženami je však v rámci komunít na týchto ostrovoch stále veľmi výrazná. Rybárky nevlastnia lode, povolenia a licencie na rybolov sú napísané na ich manželov a nie sú prítomné v rozhodovacích orgánoch týkajúcich sa ich odvetvia činnosti. Nepodieľajú sa ani na predaji produktov alebo vyjednávaní o cenách, hoci sú to ony, kto chytá ryby, zbiera mušle, čistí kalamáre atď. Miestne združenie Association Kraten du Développement Durable de la Culture et du Loisir (AKDDCL), ktoré veľmi aktívne podporuje rybárov na ostrovoch Kerkennah, si uvedomuje túto situáciu a vytvorilo program odbornej prípravy a podpory s cieľom posilniť úlohu žien v odvetví rybolovu, zvýšiť hodnotu ich práce a podporiť ich účasť v rozhodovacích orgánoch týkajúcich sa tohto odvetvia a chránenej morskej a pobrežnej oblasti.
Chaussettes Solidaires
Ponuka šijacích a opravárenských dielní pre ženy v neistých podmienkach s cieľom zlepšiť ich zručnosti a umožniť im vstup na trh práce.
Združenie Chaussettes Solidaires v parížskej štvrti Goutte d'Or už pätnásť rokov ponúka ženám v neľahkej situácii, najmä tým, ktoré žijú v centrách núdzového ubytovania (CHU), workshopy šitia a opravy odevov. Niektoré opravy sa vykonávajú z ponožiek zozbieraných v školských podnikoch. Mnohé z týchto žien vyjadrili túžbu naučiť sa šiť ako remeslo, aby sa nadobro vymanili z chudoby. Na trhu už existujú vzdelávacie kurzy, ale často sú rozložené na dlhé časové obdobie (napr. raz týždenne) alebo nie sú vhodné pre tento typ poslucháčov (chýba následná starostlivosť a podpora pre osoby v núdzi). S cieľom uspokojiť ich potreby združenie organizuje krátkodobé kurzy (6 mesiacov), ktoré ženám umožňujú získať technické zručnosti a oboznámiť sa s kódexmi a správaním, ktoré sa očakávajú na trhu práce.
Moi Jeu Tri
Školenie a podpora žien pri ich profesnom začlenení do obehového hospodárstva a sektora triedenia odpadu.
Nakladanie s odpadom je jedným z najväčších problémov afrických miest. Nedostatočné separovanie pri zdroji, nelegálne skládky a odpad vyhadzovaný do mestskej kanalizácie vedú k záplavám a šíreniu mnohých chorôb. Pobrežie Slonoviny nie je výnimkou - iba 25 % odpadu sa zbiera a likviduje na skládkach. Tvárou v tvár týmto výzvam sa združenie Moi Jeu Tri (MJT) usiluje o zlepšenie odpadového hospodárstva v krajine od roku 2020. Začalo zvyšovaním povedomia mladých ľudí o vplyve množstva vyprodukovaného odpadu na životné prostredie a teraz chce ísť ešte ďalej a experimentuje s programom, ktorého cieľom je zapojiť do zberu a triedenia odpadu zraniteľné skupiny, ktoré sú ďaleko od zamestnania. Tento program určený len pre ženy s názvom Waste Work for Women (Práca s odpadom pre ženy) umožní približne šesťdesiatim ženám absolvovať odbornú prípravu a následne ich podporí pri vstupe do sektora obehového hospodárstva a triedenia odpadu. Väčšina žien na Pobreží Slonoviny je obeťou sociálno-ekonomických nerovností, ktoré sa prehlbujú z dôvodu ich pohlavia. Často majú nižšie vzdelanie ako muži a je u nich vyššia pravdepodobnosť, že budú nezamestnané. Odvetvie odpadového hospodárstva predstavuje príležitosť na trvalejšie začlenenie týchto žien do formálneho zamestnania.
Poh Kao, des Tigres et des Hommes
Pomoc kmeňovým ženám žijúcim v národnom parku Sariska pri rozvoji ich podnikania v mliekarenskom priemysle.
Národný park Sarisha v indickom štáte Radžastan je domovom mnohých chránených druhov zvierat vrátane približne tridsiatich bengálskych tigrov. Spolu s divokými zvieratami žijú v parku tri kmene, ktoré si zachovávajú pôvodný spôsob života v súlade s miestnou flórou a faunou. Tieto menšiny sú najlepšími garantmi ochrany tigrov, bojujú proti pytliactvu a chránia les Sariska. Sú to pastieri, ktorí pasú svoje zvieratá (ťavy, byvoly a kozy) na rovnakom území ako tigre a iné divé zvieratá. Tieto kmene sú veľmi zraniteľné a zvyšok indického obyvateľstva ich úplne vylučuje. Sú to vegetariáni. Produkujú mlieko, ktoré predávajú na nákup múky a pečenie chleba. Produkciu mlieka zabezpečujú ženy, ktoré sú zodpovedné za všetky aspekty kŕmenia a starostlivosti o zvieratá. Mlieko sa vyrába veľmi tradičným spôsobom s použitím primitívnych prostriedkov. Združenie Poh Kao a jeho partner Krapavis spolupracujú od roku 2017 v parku Sariska na ochrane tigrov a podpore miestnych obyvateľov. V roku 2022 sa na združenie obrátili ženy, aby im pomohlo rozvíjať podnikanie v oblasti výroby mlieka s cieľom zvýšiť ich príjem. Vznikne 1 družstvo, ktoré bude riadiť svojpomocná skupina žien (SHG). Toto družstvo bude spracovávať mlieko na mliečne koláče a maslo na trh a vytvárať ženám dodatočný príjem.
Projeter Sans Frontières
Posílenie nezávislosti farmárok zlepšením ich výrobných systémov, oživením strategických miestnych ekosystémov a podporou zavádzania zodpovedných obchodných postupov.
V kolumbijskom regióne Cundinamarca a Boyacá, ktorý je prechodnou zónou medzi mestskými a vidieckymi oblasťami, zohrávajú vidiecke ženy kľúčovú úlohu v poľnohospodárstve a výrobe potravín. Ich prínos je však stále neviditeľný a nedostatočne odmeňovaný. V roku 2022 žilo 29,8 % vidieckych domácností vedených ženami vo viacrozmernej chudobe a malo obmedzený prístup k verejným službám (zdravotníctvo, vzdelávanie), infraštruktúre, pripojeniu, vode, bývaniu a technickej pomoci. Projekt organizácie Projeter Sans Frontières „Pour une ruralité durable: autonomisation des agricultrices et restauration agroécologique des écosystèmes“ (Na ceste k udržateľnému vidieku: posilnenie postavenia žien - farmárok a agroekologická obnova ekosystémov) je zameraný na zníženie týchto rozdielov. Jeho cieľom je posilniť nezávislosť 20 žien - poľnohospodárok zlepšením ich výrobných systémov, podporou sociálnych podnikateľských postupov a ponúknutím možnosti certifikovať sa prostredníctvom participatívneho záručného systému (PGS), ktorý predstavuje bezplatnú participatívnu agroekologickú certifikáciu.
Naturevolution
Zavedenie systému zberu plastového odpadu v pobrežných dedinách zálivu Kendari za pomoci 30 žien, ktoré sú na túto činnosť vyškolené a sú za ne platené.
Pobrežné mesto Kendari (400 000 obyvateľov), ktoré sa nachádza v indonézskej provincii Sulawesi Tengarra, vyprodukuje denne 300 ton odpadu, z ktorého veľká časť končí v riekach a následne v zálive, pretože sa nezbiera v hornej časti toku. Systém nakladania s odpadom, ktorý zaviedli miestne orgány, nie je ani zďaleka primeraný. Plastový odpad je veľkou miestnou pohromou, ktorá má významný vplyv na biodiverzitu a životné podmienky miestnych obyvateľov. Organizácia Naturevolution a jej indonézsky partner chceli tento problém riešiť najprv organizovaním kampaní na zber odpadu a zvyšovaním povedomia miestnych obyvateľov. Združenie chcelo ísť ďalej a vytvoriť vlastný systém zberu a triedenia plastového odpadu s pomocou žien z pobrežných dedín, ktoré sú týmto plastovým znečistením postihnuté ako prvé. Tieto ženy, ktoré pochádzajú zo zraniteľných komunít, sú v neistej situácii a žijú z príjmov, ktoré im prinášajú manželia z rybolovu alebo z príležitostných prác, keď sú vdovy. Naturevolution chce týmto ženám pomôcť založiť podnik na zber plastového odpadu, ktorý by im priniesol príjem a emancipáciu v ich vlastnom prostredí. Odpad potom predávajú priamo spoločnosti Naturevolution Indonesia, ktorá ho spracúva vo svojej recyklačnej dielni.
Women Engage for a Common Future France
Podpora ekologického podnikania žien a zviditeľnenia žien, ktoré sa zasadzujú za spravodlivejší a udržateľnejší prechod vo svojom regióne, aby mali prístup k väčším príležitostiam na rozvoj.
Od roku 2011 WECF France prostredníctvom siete Femmes Rurales podporuje ženy, ktoré zakladajú podniky vo vidieckych oblastiach Horného Savojska a vo všeobecnosti v susedných regiónoch. Tento región je vzhľadom na svoju atraktivitu a geografické obmedzenia vystavený značnému tlaku na pôdu, a preto je jeho ochrana o to naliehavejšia. WECF Francúzsko uskutočnilo prieskum s približne 100 podnikateľkami a zistilo, že im chýba uznanie a podpora ich aktivít, sú izolované a majú sťažený prístup k službám na podporu podnikania. Tieto problémy spolu so skutočnosťou, že ich činnosť je niekedy slabo platená, znamenajú, že tieto ženy sú finančne závislé. Napriek tomu majú kľúčový význam pre spravodlivejšiu a udržateľnejšiu transformáciu vo svojich oblastiach, pretože sú nositeľkami inovatívnych riešení a udržateľných alternatív. Cieľom siete Femmes Rurales, ktorú iniciovala WECF vo Francúzsku, je podporovať ekologické podnikanie žien, zviditeľniť tieto angažované ženy a umožniť im prístup k väčšiemu počtu rozvojových príležitostí. V roku 2025 chce združenie posilniť riadenie svojej siete vytvorením podpornej služby pre viac partnerov, zdôraznením kariérnych dráh týchto inšpiratívnych žien a digitalizáciou nástrojov riadenia. Okrem toho v rámci ocenenia Women & Biodiversity poskytne granty 3 laureátkam na urýchlenie rozvoja ich podnikania.
Objectif France Inde
Posílenie schopností a samostatnosti žien v poľnohospodárskom sektore s cieľom zabezpečiť ich finančnú nezávislosť a potravinovú bezpečnosť.
Vo vidieckych oblastiach Tamilnádu (južná India) viedli klimatické zmeny (sucho, degradácia pôdy) a hospodárska izolácia regiónu k neistej situácii obyvateľstva, najmä žien, ktoré majú nízku kvalifikáciu a sú diskriminované na základe svojho pohlavia. Organizácia Objectif France-Inde (OFI) so svojou partnerskou mimovládnou organizáciou Gramium, ktorá pracuje čo najbližšie k potrebám komunity, podporuje vytváranie svojpomocných skupín (JLG: Joint Liability Groups) pre ženy žijúce pod hranicou chudoby. Prostredníctvom tohto projektu budú OFI a Gramium budovať kapacity a samostatnosť žien - poľnohospodárok v regióne s cieľom zabezpečiť ich finančnú nezávislosť prostredníctvom prístupu k vládou dotovaným mikroúverom, ako aj osobnú a sociálnu emancipáciu a potravinovú bezpečnosť. Tento projekt, ktorý sa už realizuje v spolupráci s mimovládnou organizáciou SEVAI, je duplikátom programu, ktorý sa pre vidiecke obyvateľstvo realizuje už viac ako 20 rokov (175 000 žien vymanených z chudoby).
Rejoué
Sociálno-profesijná podpora integrácie žien, ktoré sú vzdialené od zamestnania, prostredníctvom ich vzdelávania v profesiách súvisiacich s opätovným používaním hračiek.
Projekt Rejoué, ktorý vznikol v roku 2010 a ktorý sa zaoberá integráciou a zhodnocovaním použitých hračiek, zabezpečuje integráciu ľudí, ktorí sú ďaleko od práce, z ktorých viac ako 60 % tvoria ženy, tým, že vo svojej dielni vo Vitry-sur-Seine (94) opätovne využíva hračky a ďalej ich predáva za solidárne ceny v dvoch obchodoch v parížskom regióne jednotlivcom a profesionálom v oblasti detskej starostlivosti. Od 1. januára 2022 je v platnosti zákon AGEC (Anti-Waste for a Circular Economy), ktorý nariaďuje vytvorenie sektora ERP (rozšírená zodpovednosť výrobcu) pre hračky. Tento nový sektor sa zameriava predovšetkým na rozvoj opätovného používania hračiek, nové zberné kanály a recykláciu. V súlade s týmto zákonom a s cieľom lepšie čeliť výzvam tohto sektora má spoločnosť Rejoué v úmysle rozšíriť svoju činnosť posilnením skladovacích kapacít, logistických zručností a rozvojom predaja. Tento vývoj bude prínosom pre zamestnancov v rámci integračného procesu, aby sa im zabezpečila lepšia zamestnateľnosť a finančná samostatnosť. Jej akčný plán na nasledujúce tri roky spočíva v integrácii digitálnych a logistických profesií do činností integračného miesta, ale aj v zabezpečení cesty zamestnancov prostredníctvom udržateľného zriadenia jej dielne, ktorá bude optimalizovať prevádzku s cieľom zhromažďovať a ďalej predávať viac hračiek.
Univers-Sel
Školenie producentiek soli v solárnej výrobe soli, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu.
V Guinei-Bissau ženy, ktoré vyrábajú soľ, zoškrabujú slanú pôdu a potom ju filtrujú s vodou, aby získali soľanku: vodu nasýtenú soľou, ktorú potom varia na ohni z mangrovového dreva, aby získali soľ. Spotrebuje sa na to veľa dreva, ktoré je zdrojom masívneho odlesňovania, a na výrobu jednej tony soli sú potrebné 3 tony dreva. Táto technika je škodlivá aj pre zdravie žien, ktoré celý deň dýchajú výpary. Vzhľadom na toto zistenie združenie Univers-Sel v spolupráci s miestnymi výrobcami a pracovníkmi v oblasti Guérande vyvinulo ekologickejšiu výrobnú techniku: solárnu výrobu soli. Solanka sa naleje na plastové plachty a pôsobením vetra a slnka sa voda odparuje a soľ kryštalizuje. Spoločnosť Univers-Sel zavádza túto techniku v Guinei-Bissau v regióne Oio od roku 2016. Počas prvých dvoch fáz, ktoré sa konali každé tri roky a boli podporované nadáciou, bolo 48 štafetových výrobcov z 38 dedín vyškolených v oblasti solárnej výroby soli a odovzdali svoje zručnosti 1 500 ženám. Tento projekt získal ocenenie WECF 2019 za rodové a klimatické riešenia. Počas tejto novej trojročnej fázy (2023 - 2025) chce Univers-Sel prehĺbiť podporu už vyškolených výrobcov, rozšíriť techniku do ďalších dedín, posilniť sektor predaja plachiet a rozvíjať marketing soli.
Projekty podporované v roku 2024 v rámci akčného programu "Ženy a životné prostredie".
Zoznámte sa s aktivitami, ktoré sa uskutočnili vďaka vašej podpore.
Association Humanitaire pour l’Afrique
Školenie producentiek soli v ekologicky šetrnejších výrobných postupoch za pomoci solárnych plachiet.
- 30 producentiek soli dostalo podporu na zmenu svojich postupov.
- 30 ton soli bolo vyrobených pomocou solárnej technológie
- Projekt podporuje 3 dediny
Agronomes et Vétérinaires Sans Frontières
Posilnenie vedúcich kapacít domorodých a roľníckych žien, aby mohli viesť politickú obhajobu Páramos, vysokohorských oblastí s dôležitými ekologickými funkciami pre výrobu.
- 41 domorodých žien bolo vyškolených v oblasti ochrany životného prostredia v škole Dolores Cacuango.
- Na vedenie seminárov v škole bolo najatých 6 domorodých žien.
- 500 000 ľudí bude mať prospech z opatrení na ochranu Páramos.
CARE France
Podpora producentiek kávy pri rozvoji postupov šetrnejších k životnému prostrediu a posilnenie ich vedúceho postavenia.
- 280 producentiek kávy podporených počas 1 roka
- Lepšie uznanie laoskej kávy na vnútroštátnom a medzinárodnom trhu.
Chaussettes Solidaires
Ponuka workshopov pre ženy v neistých situáciách na výrobu oblečenia z recyklovaných ponožiek v rámci aktivít, do ktorých sú zapojené podniky a školy.
- Štúdium ukončilo 26 ľudí, z toho 92 % žien.
- 80 % absolventov si po absolvovaní odbornej prípravy našlo stáž, zmluvu na dobu určitú, zmluvu na dobu neurčitú alebo pokračovali v štúdiu.
- Počas školenia účastníci opravili približne 260 kusov oblečenia.
Electriciens sans frontières
Podpora emancipácie podnikateliek prostredníctvom rozvoja novej činnosti generujúcej príjem: predaj solárneho systému na čerpanie vody pre poľnohospodárov.
- 20 podnikateliek bolo vyškolených v predaji solárnych čerpacích zariadení.
- 5 farmárok používa nové zavlažovacie systémy
GreenNKool
Zlepšenie účasti feministických organizácií na ochrane životného prostredia a zároveň boj proti rodovo podmienenému násiliu.
- Podpora 10 organizácií občianskej spoločnosti
- Projekt má vplyv na 300 žien a dievčat, ktoré sú príjemkyňami pomoci 10 organizácií občianskej spoločnosti.
Habitat-Cité
Podpora potravinovej sebestačnosti vidieckych rodín tým, že sa ženám umožní vytvoriť si vlastný jedlý les z kríkov a ovocných stromov.
- 4 ženy sú špeciálne vyškolené v agroekológii a podporujú približne 15 žien pri vytváraní ich jedlého lesa.
- 30 dievčat sa oboznámilo s problematikou rodovej rovnosti a klímy.
Inti Energies Solidaires
Zlepšenie odolnosti žien voči zmene klímy tým, že im ponúkneme konkrétne, environmentálne zodpovedné riešenia pri vykonávaní ich činností vytvárajúcich príjmy.
- 4 skupiny, t. j. 100 žien, boli podporené pri optimalizácii ich zárobkovej činnosti.
- 400 žien je vybavených ekologickými varičmi
La Voûte Nubienne
Výstavba nubijských klenbových skladov, pôvodnej techniky využívajúcej len miestne dostupné materiály a umožňujúcej výstavbu dôstojných, cenovo dostupných a trvanlivých domov v Saheli pre ženy pestovateľky cibule a šalotky.
- V núbijskej klenbe bola postavená 1 skladová budova, ktorú využíva približne 30 žien.
- 13 žien bolo podporených pri podávaní žiadosti o dôstojné bývanie odolné voči klimatickým zmenám.
Objectif France-Inde
Posilnenie postavenia žien v poľnohospodárskom sektore s cieľom zabezpečiť ich finančnú nezávislosť a potravinovú bezpečnosť.
- V okrese Karur bolo vytvorených 200 svojpomocných skupín, ktoré oslovili približne 1 200 žien.
- V okrese Karur sa naďalej podporuje rozvoj 300 existujúcich svojpomocných skupín, ktoré predstavujú približne 1 800 žien.
- V 9 vidieckych obciach sa zrekonštruuje 80 až 120 záchodov.
- 1 000 študentiek sa oboznámilo s otázkami hygieny a zdravia.
Rejoué
Podpora sociálno-profesijnej integrácie žien, ktoré sú ďaleko od práce, prostredníctvom ich vzdelávania v profesiách súvisiacich s opätovným použitím hračiek.Podpora sociálno-profesijnej integrácie žien, ktoré sú ďaleko od práce, prostredníctvom ich vzdelávania v profesiách súvisiacich s opätovným použitím hračiek.
- 39 žien podporených v integrácii
- 60 % z nich si po integračnej zmluve našlo trvalé zamestnanie alebo kvalifikované školenie.
- 41 ton opätovne použitých hračiek
Univers-Sel
Školenie producentiek soli v oblasti výroby solárnej soli, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu.
- 400 producentiek soli bolo vyškolených v oblasti solárnej výroby soli.
- Solárna technológia ušetrila 97 ton dreva a znížila emisie skleníkových plynov o 189 ton ekvivalentu CO2.