Princípy činnosti
Náš záväzok
Nadácia RAJA-Danièle Marcovici bola založená v roku 2006 a podporuje projekty solidarity
zamerané na zlepšenie životných podmienok žien na celom svete. Nadácia už podporila stovky
združení v prospech desiatok tisíc žien.
Od septembra 2015 nadácia podporuje pridružené projekty zamerané na ženy a životné
prostredie v rámci programu Ženy a životné prostredie, ktorý spustila spolu so spoločnosťou
RAJA.
Za 7 rokov:
- Spoločnosť RAJA získala viac ako 2,5 milióna eur.
- Podporených bolo viac ako 70 súvisiacich projektov.
Od septembra 2021 do februára 2022 spoločnosť RAJA France a európske spoločnosti skupiny RAJA, ktoré sa zúčastňujú na akčnom programe (Francúzsko, Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko, Rakúsko, Anglicko, Taliansko, Španielsko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Poľsko, Česká republika, Portugalsko), získali 306 152 EUR. Táto akcia podporila 6 súvisiacich projektov.
Aktuálne podporované projekty
Nadácia RAJA- Danièle Marcovici každoročne podporuje 12 nových združení.
LAAFI France
Školenie zraniteľných žien v oblasti permakultúry a agroekológie s cieľom rozvíjať činnosti generujúce príjem.
V Burkine Faso, kde sa 80 % aktívneho obyvateľstva živí poľnohospodárstvom, čelia poľnohospodári situácii výraznej hospodárskej neistoty, najmä v dôsledku klimatických zmien, teroristického násilia a krízy Covid-19. Viac ako 40 % obyvateľstva žije pod hranicou chudoby a ženy majú veľmi obmedzený prístup k vlastníctvu pôdy. Združenie LAAFI tu pôsobí od roku 2001 a vykonáva rôzne doplnkové činnosti: odbornú prípravu, permakultúru, vzdelávanie detí, včelárstvo atď. Jeho projekt Agridev v spolupráci so združením Beo Neere, odborníkom na agroekológiu a členom siete Terre de Liens, poskytuje školenia v oblasti agroekológie a agrolesníctva 40 ženám v neistých situáciách. Ženy, ktoré sú združené v družstve, majú k dispozícii individuálny pozemok s rozlohou 100 m2 na pestovanie produktov z trhovej záhrady, ako aj doplnkové činnosti generujúce príjem (IGA) - včelárstvo, predaj vajec, liečivé rastliny a ekoturistické workshopy. Družstvo bude tiež zásobovať 3 školy čerstvou zeleninou (360 žiakov) a školiť učiteľov a rodičov o význame vyváženej stravy.
Laafi podporuje rozvojové iniciatívy v Burkine Faso od roku 2001. Združenie má svoju štruktúru v Koudougou (tretie najväčšie mesto Burkiny), kde zamestnáva 25 ľudí. Táto štruktúra s názvom Laafi village zahŕňa materskú školu (120 detí), knižnicu, dve reštaurácie, zváračskú a stolársku dielňu, počítačové centrum, permakultúrnu záhradu a kultúrnu scénu. Združenie podporuje aj rozsiahly včelársky program so 6 000 vyškolenými včelármi a 250 tonami vzácneho medu ročne; je presvedčené, že včelárstvo môže byť pákou rozvoja vidieka.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- Zlepšenie ekonomickej samostatnosti 40 žien prostredníctvom agroekológie.
- Zásobovanie 3 škôl čerstvou, ekologickou a miestnou zeleninou
- Zvýšenie povedomia o otázkach výživy medzi 20 učiteľmi
- Ochrana a regenerácia 2 hektárov prírodného priestoru.
EMMAÜS France
Reintegrácia zraniteľných žien na trh práce prostredníctvom recyklácie a transformácie textilu
Vo Francúzsku sa výroba odevov v rokoch 2000 až 2014 zdvojnásobila. V súčasnosti sa ročne uvedie na trh 680 000 ton textilu. Na konci reťazca len 40 % týchto odevov, bielizne alebo obuvi skončí v kanáloch na zhodnocovanie alebo recykláciu. Zvyšných 60 % sa spaľuje v spaľovniach alebo sa ukladá na skládky, čo je veľkým zdrojom znečistenia. Organizácia Emmaus France od svojho vzniku zbiera, triedi a recykluje textil, ktorý spotrebitelia každoročne vyhodia. Tieto aktivity majú podobu pracovných táborov a podnikov sociálnej integrácie s projektom upcyklácie, v ktorom sa zamestnávajú ľudia v sociálne a ekonomicky zraniteľných situáciách. V rámci svojej činnosti zameranej na boj proti vylúčeniu organizácia Emmaus France zaznamenala zmenu tváre prekérnych situácií, keď čoraz viac žien a rodín využíva solidárne iniciatívy, zatiaľ čo v minulosti mali prevahu muži. Tvárou v tvár týmto dvom environmentálnym a sociálnym problémom združenie spustilo projekt "Façon Emmaüs", ktorého cieľom je konsolidovať a zvýšiť počet programov návratu do práce, ktoré vykonávajú iniciatívu upcyklácie textilu (transformácia odevov určených na recykláciu na nové, vysokokvalitné výtvory) zameranú najmä na ženské publikum.
Spoločnosť Emmaus France, ktorú pred 73 rokmi založil abbé Pierre, vyvíja originálne riešenia na boj proti vylúčeniu. Činnosť Emauzov je založená na štyroch pilieroch: solidarita, bezpodmienečné prijatie, autonómia prostredníctvom činnosti a udržateľný rozvoj. Okrem sociálnej práce, ktorá je verejnosti dobre známa, je Emmaus vďaka svojim historickým aktivitám (zber, opätovné používanie a predaj predmetov) významným hráčom v oblasti predchádzania vzniku odpadu. Vo Francúzsku je hnutie Emmaus sieťou, ktorú tvorí 298 združení pôsobiacich v oblasti sociálnej činnosti, bývania a začleňovania prostredníctvom hospodárskej činnosti.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- Sprevádzalo ich 48 žien.
- Zavedených 9 workshopov o upcyklácii.
GERES
Podpora vytvorenia udržateľného odvetvia výroby pecí pre ženy a od žien
V Maroku sa najčastejšie varí na plyne alebo na dreve. Spotrebujú veľa energie a zaťažujú prírodné zdroje, najmä lesy. Vo všeobecnosti sa vyrábajú bez kontroly a predstavujú zdravotné a bezpečnostné riziko pre 60 % marockého obyvateľstva, ktoré používa plynové alebo drevené sporáky. Hlavnými užívateľmi sú ženy, a to z dôvodu nerovnomerného rozdelenia domácich prác a ich nadmerného zastúpenia v neformálnom pekárenskom/pekárenskom sektore. V Maroku sa chlieb často vyrába doma v týchto peciach a potom sa neformálne predáva na ulici alebo na trhoch ženami, ktoré nie sú vyškolené ani profesionalizované. Ženy, ktoré začínajú podnikať, čelia mnohým prekážkam, ako je získanie finančných prostriedkov a nerovnomerné rozdelenie domácich prác v rámci domácnosti. Od konca roka 2016 spoločnosť Geres pracuje v Maroku na podpore rozvoja miestneho sektora domácich a profesionálnych plynových sporákov s vysokou energetickou účinnosťou (HPE) s lepšou integráciou žien do tohto sektora. Okrem toho, že ženy sú hlavnými používateľkami kachlí, sú školené ako distribútorky a ambasádorky tohto výrobku. Pilotná výskumná a vývojová fáza projektu umožnila spoločnosti Geres identifikovať tri spoločnosti, ktoré vyrábajú tieto kachle, a vytvoriť značku "FaranEco", ktorá certifikuje energetickú účinnosť výrobkov (zníženie emisií skleníkových plynov).
GERES je medzinárodná mimovládna rozvojová organizácia založená v roku 1976, ktorá sa snaží zlepšovať životné podmienky a bojovať proti zmene klímy a jej dôsledkom. Ich činnosť sa zameriava na päť oblastí: rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, prístup k energii, riadenie dopytu po energii, podpora politík v oblasti klímy a energetiky a mobilizácia súkromných a verejných zainteresovaných strán a občanov.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- 20 podnikateliek v oblasti distribúcie pecí a 10 žien ako veľvyslankyne
- Zvýšenie príjmov 150 pekárov a pekárok
- Zníženie spotreby energie o 50 % v prípade profesionálnych žien a o 30 % v prípade domácností.
Gret
Zlepšenie životných podmienok a ekonomického postavenia žien z etnických menšín pri zabezpečení trvalo udržateľného obhospodarovania lesov
Projekt sa uskutočňuje v prírodnej rezervácii Pu Luong, ktorá sa nachádza v horskom okrese v severnom Vietname, a je zameraný na ženy z etnických menšín Thai a Muong žijúce v rezervácii a okolitých nárazníkových zónach. V tomto regióne sú ženy často najchudobnejšie, majú menší prístup k pôde a ekonomickým príležitostiam ako muži. Vďaka bohatej biodiverzite a krásnej prírode je Pu Luong turistickou destináciou. Komunitný cestovný ruch dáva ženám príležitosť zvýšiť si príjem a zohrávať väčšiu úlohu v komunite. V roku 2021 GRET spustil trojročný projekt zameraný na tri hlavné aktivity:
- Podpora rozvoja právneho rámca, ktorý umožní ženám aktívne sa podieľať na rozhodovaní o rezervácii a spravodlivo sa podieľať na činnostiach spojených s obživou.
- Podpora ženských skupín pri poskytovaní služieb udržateľného cestovného ruchu, ako sú napríklad ubytovanie v rodinách, taxi služby na motocykloch, stravovanie a poľnohospodárske činnosti, napríklad chov kačíc a pestovanie zeleniny.
- Z dlhodobého hľadiska zmeniť postoje prostredníctvom informačných kampaní o rodovej rovnosti, ochrane lesov a zodpovednom cestovnom ruchu.
GRET je medzinárodná rozvojová organizácia, ktorá vznikla v roku 1976 s cieľom zlepšiť životné podmienky zraniteľných skupín obyvateľstva, podporovať sociálnu spravodlivosť a chrániť našu planétu. GRET uplatňuje holistický prístup k rozvoju prostredníctvom ôsmich odborných oblastí, ktoré spoločne prispievajú k boju proti globálnej chudobe a nerovnosti: miestne základné služby (pitná voda, hygiena, odpadové hospodárstvo), riadenie prírodných zdrojov, udržateľné poľnohospodárstvo a potravinové systémy, pôda a prístup k pôde a zdrojom, odolné a inkluzívne mestá, zdravie a výživa, inklúzia a zamestnanosť a inkluzívne financovanie.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- Celkovo bude sprevádzaných 6 770 žien z thajskej a muongskej menšiny žijúcich v 31 dedinách nachádzajúcich sa v rezervácii a okolitých nárazníkových zónach.
- Do projektu sa zapojí aj 70 ľudí zastupujúcich miestne orgány a riadiace orgány rezervácie.
- 20 000 ľudí navštevujúcich rezerváciu (turistov) bude informovaných.
EKO!
Školenie utečenkýň o jednoduchých a ekologických technických riešeniach
Nízke technológie sú jednoduché technické riešenia, ktoré spĺňajú základné potreby (prístup k energii, potravinám, mobilite atď.), sú dostupné (ekonomicky a z hľadiska know-how) a rešpektujú životné prostredie (miestne, recyklované alebo biologické materiály, nízka spotreba energie, nízke znečistenie atď.). Združenie EKO! sa o tieto ekologické riešenia a know-how delí s ľuďmi v exile, ktorí žijú v meniacom sa kontexte, ktorý si vyžaduje ich neustálu adaptáciu. Na tento účel realizuje projekt Low-tech & Refugees, ktorý sa začal v roku 2018 v utečeneckých táboroch na ostrove Lesbos a teraz sa rozbieha v Briançone (horská oblasť na francúzsko-talianskych hraniciach) a Marseille (stredomorské mesto, ktoré je tiež silne postihnuté krízou prijímania utečencov a problémami s odpadom a životným prostredím). Vzhľadom na nesmiernu zraniteľnosť žien v exile sa EKO! snaží podporovať ich integráciu v rámci svojich workshopov a školení v oblasti nízkych technológií. EKO! sa tak zameriava na publikum exilových žien, aby im umožnilo rozvíjať svoje zručnosti a získať dôstojnosť a samostatnosť.
Združenie EKO! založila v roku 2019 Marjolaine Bertová a je uznané ako združenie vo verejnom záujme. Realizuje pozitívne a inovatívne projekty zamerané na udržateľný rozvoj a solidaritu. Podporuje individuálne a kolektívne naplnenie a odolnosť, ktoré rešpektujú prírodu a kultúry. Projekt Low-tech & Refugees zlepšuje odolnosť a autonómiu ľudí v exile a zároveň prispieva k udržateľnému rozvoju prostredníctvom šírenia know-how a systémov v oblasti nízkych technológií. EKO! rozmiestnilo svoje aktivity na 3 hlavných územiach migračných trás: grécky ostrov Lesbos, Marseille a Briançon.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- 330 žien využije workshopy a školenia v oblasti nízkych technológií.
- 5 žien podporovaných na sociálno-profesionálnej úrovni.
Médecins du Monde
Školenie záhradníčok v agroekologických postupoch, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a menej škodlivé pre ich zdravie.
V Konžskej demokratickej republike (KDR) čelí mesto Kinshasa (17 miliónov obyvateľov v roku 2021) veľkej výzve: nakŕmiť svojich obyvateľov. Cesty a dopravné prostriedky sú v krajine slabo rozvinuté, čo sťažuje prepravu potravín. Preto boli na predmestiach Kinshasy vybudované rozsiahle trhové záhradkárske oblasti. 70 % pracovníkov v týchto poľnohospodárskych oblastiach tvoria ženy. V týchto oblastiach sa takmer systematicky a nedostatočne kontroluje používanie pesticídov, niekedy zastaraných. Poľnohospodárky majú len málo vedomostí o používaní chemických prípravkov a o zdravotných dôsledkoch, ktoré z nich vyplývajú, ale mnohé z nich zaznamenali nárast počtu ochorení alebo kožných vyrážok. Podľa štúdie Dr. Georgette Ngweme zo Školy verejného zdravotníctva v Kinshase z roku 2021 len 4 % farmárok chodia na ošetrenie do zdravotného strediska, a to najmä z dôvodu finančných obmedzení, ktoré im bránia platiť za konzultácie a lieky. Okrem toho existujúce zdravotné strediská v blízkosti trhových záhradkárskych oblastí nemajú prostriedky ani vybavenie na poskytovanie informácií a vykonávanie lekárskych konzultácií. Vzhľadom na túto situáciu Lekári sveta a Caritas Développement pracujú na troch miestach trhového záhradkárstva na okraji Kinshasy, aby podporili záhradkárov pracujúcich na trhu bez chemických vstupov, zaviedli biopesticídy a posilnili kapacity zdravotných stredísk v oblasti prevencie a starostlivosti o ľudí vystavených škodlivému prostrediu. Cieľom propagačnej činnosti je tiež zvýšiť ochranu konžského legislatívneho rámca a zároveň podporiť vývoj myslenia trhovníkov, spotrebiteľov a inštitucionálnych aktérov v tejto oblasti.
Médecins du Monde je lekárske združenie medzinárodnej solidarity, ktoré je uznané za verejne prospešné. Poslaním združenia, ktoré vychádza z jeho lekárskej praxe, je liečiť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva v krízových situáciách a vylúčení na celom svete a vo Francúzsku. Okrem poslania poskytovať starostlivosť je cieľom združenia Médecins du Monde vydávať svedectvo o porušovaní ľudskej dôstojnosti a práv, a najmä o prekážkach v prístupe k starostlivosti.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- 441 záhradkárov vyškolených o zdravotných rizikách spojených s používaním pesticídov.
- 15 až 20 ľudí pracujúcich v zdravotných strediskách v sprievode tímov Lekárov sveta.
FORESTEVER
Prispieť k zlepšeniu poľnohospodárskych pozemkov domorodých žien prostredníctvom výsadby ovocných stromov, paliem a liečivých rastlín
V Kolumbii sú domorodé komunity v prvej línii globálneho otepľovania. Od roku 2016 sa odlesňovanie v Amazónii zrýchlilo, čím sa ničí bohatá biodiverzita krajiny. Domorodé spoločenstvo Ticuna je najväčšou etnickou skupinou v Amazónii. Živia sa najmä rybolovom, lovom, poľnohospodárstvom a remeslami a bývajú sebestační. Otvorenie sa týchto populácií svetu môže mať škodlivý vplyv kvôli väčšej závislosti od vonkajších surovín, ale aj kvôli strate ich tradícií. V tejto domorodej komunite sú ženy zodpovedné za výživu svojich rodín. Patria sem všetky činnosti súvisiace s obrábaním pôdy: zber semien, sadenie sadeníc, údržba lesných pozemkov atď. Aby mohli chrániť svoju pôdu, je potrebné podporovať ich v udržateľnom hospodárení s lesnými zdrojmi. Napriek ich zodpovednosti nie je úloha žien vysoko oceňovaná a zostávajú obeťami rodovej nerovnosti, ktorá je veľmi prítomná. Tvárou v tvár týmto zisteniam vytvorilo združenie FORESTEVER, ktoré už v komunite Ticuna pôsobí v oblasti zalesňovania, osobitný projekt pre domorodé ženy. Tento projekt má tri ciele: 1) vytvorenie výmenných krúžkov a teoretických a praktických seminárov na témy zdravia a amazonského územia, ktoré nie sú zmiešané, aby ženy mohli znovu získať svoje miesto v komunite; 2) zalesňovanie prostredníctvom výsadby stromov užitočných na potraviny a lieky; 3) zachovanie a odovzdávanie tradičných remesiel predkov.
FORESTEVER je solidárne združenie pre zalesňovanie, ktoré od roku 2009 rozvíja projekty s amazonskými komunitami. S cieľom čeliť postupnému zániku lesov a ich biodiverzity, ako aj vylúčeniu obyvateľstva, ktoré je od nich závislé, FORESTEVER vytvára projekty zamerané na
- Podpora a ochrana biodiverzity prostredníctvom výsadby užitočných a cenných miestnych druhov
- Boj proti odlesňovaniu a globálnemu otepľovaniu prostredníctvom rozvoja agrolesníckych modelov
Ciele:
- Do projektu sa zapojilo 90 žien z 3 domorodých komunít.
- 40 detí z komunity San Martin de Amacayacu.
- Vysadilo sa viac ako 15 000 stromov.
Elevages Sans Frontières
Posilnenie postavenia žien - chovateľov kôz a oviec prostredníctvom posilnenia ich zručností a podpory ich združovania do družstiev.
Združenie Elevages Sans Frontières pôsobí v Maroku, v regióne Ouarzazate, a pomáha 148 ženám z vidieka a zraniteľným ženám. Ide o vnútrozemský región, ktorý je poznačený neistotou. Charakterizuje ho systém oáz, ktorý sa nachádza v kríze v dôsledku klimatických porúch, čo má za následok stratu pôdy a pokles príjmov. Zatiaľ čo odchod z vidieka je výrazný u mužov, mladé dievčatá majú problém opustiť vidiecke prostredie kvôli patriarchálnej štruktúre spoločnosti. Ženy, ktoré sú väčšinou negramotné, sú obzvlášť zraniteľné voči chudobe. Cieľom projektu je zlepšiť zručnosti 102 žien v chove kôz a oviec, aby sa zlepšilo postavenie príjemkýň. Preto je cieľom projektu vyškoliť ženy na chovateľky hospodárskych zvierat, podporiť ich kolektívne organizovanie a združovanie do družstiev a napokon zviditeľniť projekt na posilnenie miestnych iniciatív. Okrem toho bude z tohto projektu profitovať 34 už etablovaných farmárok, ktoré budú sponzorovať 102 farmárok, a 12 vidieckych žien, ktoré sa naučia základy veterinárnej starostlivosti.
Organizácia Elevages Sans Frontières bojuje proti chudobe a podvýžive tým, že pomáha vidieckym rodinám v rozvojových krajinách získať udržateľnú potravinovú a ekonomickú nezávislosť prostredníctvom zakladania rodinných fariem. Tým, že im ESF poskytuje zvieratá (podľa zásady "Kto dostáva... dáva") a odbornú prípravu, umožňuje rodinám diverzifikovať stravu, vytvárať príjem na uspokojenie svojich potrieb a ponúka im možnosť stať sa aktérmi miestneho rozvoja.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- 102 žien sa usadilo a vyučilo ako chovateľky hospodárskych zvierat.
- 34 žien má úlohu krstných matiek pre iné ženy.
- 12 žien vyškolených ako štafetové veterinárky.
Régie Rurale du Plateau
Podpora profesionálnej integrácie žien vo veľmi zraniteľných situáciách prostredníctvom výroby a distribúcie surového a spracovaného ovocia
Department Haute-Marne je upadajúce územie, ktoré čelí odlivu obyvateľstva a deindustrializácii. Nezamestnanosť je vysoká, najmä u žien, a obyvateľstvo starne. V 90. rokoch 20. storočia združenia, volení úradníci a občania vytvorili združenie Régie Rurale du Plateau s cieľom zatraktívniť svoje územie. Združenie realizuje tri integračné projekty - údržbu zelených plôch, trhové záhradníctvo a obnovu suchozemského dedičstva -, ale pri svojej práci sa stretáva s nadmerným zastúpením mužov. Po diskusii s miestnymi zainteresovanými stranami chcelo Régie Rurale du Plateau posilniť integráciu žien diverzifikáciou svojich činností a vytvorením 100 % ženského ovocinárstva. Prvý úspešný experiment sa uskutočnil v roku 2021 v spolupráci s miestnym združením Les croqueurs de pommes. Régie Rurale pracuje v 13 ovocných sadoch s jablkami, slivkami a mirabelkami. Tieto sady dávajú k dispozícii miestne orgány alebo jednotlivci, ktorí ich už nemôžu udržiavať. V roku 2023 chce združenie upevniť experimentovanie tejto novej činnosti spracovania ovocia so skupinou žien v rámci sociálnej integrácie. Okrem sociálnej otázky je cieľom projektu aj ochrana životného prostredia, pretože umožní bojovať proti plytvaniu potravinami a udržiavať sady, ktoré sú v súčasnosti neudržiavané.
Združenie Régie Rurale du Plateau riadi integračné projekty pre ľudí v neistej situácii, ktorí majú profesionálne, sociálne alebo osobné problémy. Nachádza sa v meste Vaillant na juhu departementu Haute-Marne (59) v oblasti revitalizácie vidieka (uznanej za sociálno-ekonomicky nestabilnú). Od svojho vzniku v roku 1997 združenie vypracovalo 3 zmiešané projekty: trhové záhradníctvo, údržba zelene a obnova kultúrneho dedičstva.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- 8 o 10 žien podporovaných v činnosti spracovania ovocia.
- Zachránilo sa takmer 5 000 kilogramov ovocia.
Gbobètô
Vyvinúť ekologickú, zdravú a ekonomickú alternatívu dreveného uhlia zapojením žien do celého reťazca (výrobcovia, spotrebitelia, predajcovia).
Projekt "Zelená energia", ktorý podporuje združenie Gbobètô, sa realizuje v Benine a jeho cieľom je ponúknuť ekologickú, zdravú a ekonomickú alternatívu k drevenému uhliu, ktoré denne používa 80 % domácností. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 4 milióny ľudí ročne zomierajú na choroby spôsobené znečistením ovzdušia v domácnostiach v dôsledku varenia na pevných palivách alebo parafíne. Okrem toho drevené uhlie prispieva k vyčerpávaniu lesov v Benine, ktorý patrí medzi 10 krajín najviac postihnutých odlesňovaním, pokiaľ ide o percento lesnej pôdy stratenej za posledných 20 rokov. Po troch rokoch experimentovania sa združeniu podarilo vyvinúť recept na lacné a účinné brikety z poľnohospodárskeho odpadu. Toto ekologicky zodpovedné palivo je menej škodlivé pre zdravie žien, ktoré varia, keď sa používa s pecou AlafIa, ktorú tiež vytvorilo združenie a ktorú vyrábajú skupiny hrnčiarov. Navrhovaný projekt pozostáva z rozvoja obchodných odbytísk a zvýšenia výrobnej kapacity brikiet prostredníctvom školenia poľnohospodárskych skupín, ktoré dodávajú suroviny (väčšinou ženy), vytvorenia novej výrobnej jednotky, rozvoja prepojení s novými hrnčiarskymi družstvami a zvyšovania povedomia o používaní týchto výrobkov.
Gbobètô sa usiluje o inkluzívny a udržateľný mestský ekosystém, v ktorom môže každý človek viesť dôstojný život, uspokojovať svoje základné potreby a rozvíjať sa, pričom rešpektuje ostatných a životné prostredie. Preto má v úmysle vykonávať všetky činnosti, ktoré môžu podporiť a vytvoriť mosty medzi hospodárskym rozvojom, ľudským rozvojom a ochranou životného prostredia v oblastiach svojej pôsobnosti.
Prejsť na webové stránky >Ciele:
- 60 farmárok, ktoré poskytujú poľnohospodársky odpad.
- 45 hrnčiarok zapojených do projektu.
- 500 chudobných domácností, ktoré spotrebúvajú brikety.
WECF France
Podpora žien zo znevýhodnených štvrtí pri organizovaní ich združenia na recykláciu odpadu
Zlé nakladanie s odpadom je v Kolumbii jednou z hlavných príčin emisií skleníkových plynov (GHG). Od roku 2016 samospráva mesta Bogota realizuje aktívnu politiku recyklácie odpadu v súlade s národným plánom na zníženie emisií skleníkových plynov v krajine o 20 % do roku 2030. V Bogote zbierajú a triedia recyklovateľný odpad najmä ženy, známe ako rekuperátorky, ktoré sú združené v združeniach. Tento odpad potom predávajú priemyselníkom, ktorí ho opätovne využívajú, čím zabraňujú jeho ukladaniu na skládky a priamo sa podieľajú na obehovom hospodárstve. Zberačky odpadu sú platené podľa hmotnosti vyzbieraného odpadu bez pracovnej zmluvy. Nemajú prístup k sociálnym právam a pracujú vo veľmi neistých podmienkach (používanie vozíkov, žiadne ochranné pomôcky). Od roku 2016 majú možnosť, aby ich obec uznala za pracovníkov v oblasti životného prostredia a stali sa tak súčasťou verejných služieb. To im umožňuje výrazne zvýšiť svoj príjem a zlepšiť životné podmienky. Na to musí každé združenie zberačov preukázať svoju profesionalitu a zaregistrovať svoje zberné trasy v softvéri spravovanom obcou. Tento postup je náročný pre združenia, ktoré nie sú dobre štruktúrované a nemajú dostatok zdrojov. Práve v reakcii na tieto problémy WECF Francúzsko podporuje kolumbijskú mimovládnu organizáciu ENDA, ktorá pomáha združeniam zberačiek formalizovať ich prácu, aby mohli získať uznanie za svoju prácu a mohli vyjednať lepšie pracovné podmienky.
WECF Francúzsko je francúzska pobočka WECF, medzinárodnej ekofeministickej siete viac ako 150 feministických a environmentálnych organizácií. Cieľom združenia je budovať spravodlivý, zdravý a udržateľný svet so ženami v troch oblastiach.
- Rodová rovnosť a plnenie cieľov trvalo udržateľného rozvoja
- Rodová rovnosť a obehové hospodárstvo
- Rodová rovnosť a environmentálne zdravie
Ciele:
- 150 vyškolených žien.
- 4 štruktúrované recyklačné združenia.
- 3 milióny ľudí sa dozvedeli o recyklácii odpadu.
Sol, FADEAR, le Réseau CIVAM
Podpora poľnohospodárok, ktoré sa venujú agroekológii.
V roku 2021 ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že len 1/4 manažérov poľnohospodárskych podnikov vo Francúzsku tvoria ženy. Na druhej strane predstavujú 30 % zamestnancov v poľnohospodárstve. Veľmi často sa stáva, že ženy poľnohospodárky nie sú v tomto sektore viditeľné alebo sú považované najmä za súčasť rodinnej sféry. Problémy, ktorým čelia, sú špecifické pre ne, či už ide o založenie podniku, prístup k pôde, odbornú prípravu, rozdelenie úloh, účasť na rozhodovaní alebo zosúladenie pracovného a súkromného života. Okrem toho sú v tomto sektore obeťami sexizmu a diskriminácie. V súčasnosti je skutočne potrebné lepšie sprevádzať a podporovať činnosť žien v poľnohospodárstve, najmä preto, že sú to často ony, kto iniciuje transformáciu smerom k udržateľnejšiemu a zodpovednejšiemu poľnohospodárstvu. Sieť CIVAM, Fédération Associative pour le Développement de l'Emploi Agricole et Rurale (FADEAR) a združenie SOL sa už niekoľko rokov usilujú o zlepšenie začlenenia žien do poľnohospodárskeho sektora. V roku 2023 chcú títo traja aktéri zintenzívniť svoju spoluprácu a podporu pre ženy - poľnohospodárky tým, že navrhnú spoločný projekt. Jeho cieľom je podporovať ženy poľnohospodárky a budúce ženy poľnohospodárky pri ich usadzovaní a školiť ich v špecifických poľnohospodárskych technikách, vytvárať priestor na výmenu medzi ženami poľnohospodárkami s cieľom stimulovať iniciatívy a napokon propagovať a šíriť prínos žien k agroekologickému prechodu. Tento projekt sa bude realizovať v štyroch departementoch: Marne, Ariège, Vaucluse a Drôme.
Projekt podporuje konzorcium troch aktérov: sieť CIVAM, Združenie pre rozvoj poľnohospodárskej a vidieckej zamestnanosti (Fédération Associative pour le Développement de l'Emploi Agricole et Rural - FADEAR) a SOL. Sieť CIVAM a FADEAR sú dve organizácie na čele siete miestnych aktérov, zatiaľ čo SOL pôsobí priamo na územiach vo Francúzsku a na medzinárodnej úrovni. Tieto tri subjekty pracujú v prospech zdravých potravín a udržateľného poľnohospodárstva v službách ekologickej transformácie.
Prejsť na webové stránky CIVAM > Prejsť na webové stránky FADEAR > Prejsť na webové stránky Sol >Ciele:
- 5 žien podporených v ich projekte poľnohospodárskej inštalácie.
- Približne 100 žien zapojených do výmenných skupín venovaných praxi.
Projekty podporované v roku 2022 v rámci akčného programu "Ženy a životné prostredie".
Zoznámte sa s aktivitami, ktoré sa uskutočnili vďaka vašej podpore.
Agrisud International
Podpora rozvoja udržateľných a inkluzívnych poľnohospodárskych odvetví vykonávaných ženami z etnických menšín v Hoang Lien
- 44 žien z etnických menšín v národnom parku Hoang Lien bolo podporených v rozvoji udržateľných a inkluzívnych poľnohospodárskych sektorov.
- 55 žien z etnických menšín bolo zapísaných do kurzov gramotnosti dospelých
- Svedectvo pani May, členky skupiny chovateľov hydiny v obci Nam Toong, ktorá pochádza z menšiny Dzao:
" Volám sa Phan Ta May. Narodila som sa v roku 1997 a žijem v dedine Nam Toong v obci Ban Ho. V súčasnosti som vedúcou skupiny chovateľov kurčiat v Nam Toong. Pred príchodom projektu som chovala kurčatá na divoko, v malom rozsahu, a trvalo dlho, kým sa vykŕmili a mohla som ich predať. S projektom nastala dvojnásobná zmena! Človek môže napríklad pracovať v skupine, naučiť sa miešať krmivo pre kurčatá, aby rýchlejšie rástli, naučiť sa čistiť kurník a zároveň používať preventívne lieky pre zdravie kurčiat. "
BlueEnergy
Školenie zraniteľných, starších a/alebo zdravotne postihnutých žien v oblasti agroekologických postupov s cieľom zlepšiť ich potravinové a výživové zabezpečenie.
- 49 zraniteľných, starších a/alebo zdravotne postihnutých žien vyškolených v agroekologických postupoch s cieľom zlepšiť ich potravinové a výživové zabezpečenie
- Vďaka pokročilému školeniu v oblasti agroekológie a technickej podpore študentov a technikov BlueEnergy si školené ženy vybudovali rodinné záhrady. Zlepšili tak svoje stravovanie a zdravie a získali samostatnosť, aby sa o svoje skúsenosti mohli podeliť s ostatnými, s inými rodinami, pričom ich záhrady slúžia ako vzory.
- Svedectvo: Helen Méndez Espinoza, pochádzajúcej z kopca Kukra na južnom karibskom pobreží Nikaraguy. Je študentkou tretieho ročníka agrolesníckeho inžinierstva na univerzite URACCAN a kandidátkou na získanie certifikátu učiteľa biointenzívnej metódy (základná úroveň) v rámci programu PROCERMABI (Certifikačný program pre učiteľov biointenzívnej metódy) spoločnosti BlueEnergy:
" Cítim sa dobre pri realizácii biointenzívnej metódy, ktorú som
zdieľala s modelovými rodinami, najmä so zdravotne postihnutými a
staršími ľuďmi, aby som ich podporila pri rozvoji ich biointenzívnych
záhrad. Chodili sme do ich domovov, aby sme ich sprevádzali pri
vytváraní a monitorovaní ich biointenzívnych záhrad, aby sme sa ich
pýtali, čo ich najviac zaujalo, či to zlepšilo ich stravovanie, ako to
prispelo k ich zdraviu, čo si o tom myslia.
Ľudia, ktorých sme sledovali, nám povedali, že optimalizovali svoj
priestor a zlepšili svoje zdravie. "
Empow'her
Sprevádzať ženy pri rozvoji udržateľného poľnohospodárstva tým, že im dávame príležitosť byť aktérmi ich vlastného hospodárskeho rozvoja a pozitívne prispievať k opatreniam na boj proti klimatickým zmenám.
- 1 925 žien pri rozvoji projektov udržateľného poľnohospodárstva a pozitívneho prispievania k opatreniam na boj proti zmene klímy
- bolo poskytnutých 960 školení v oblasti agroekológie
- bolo rozdaných 860 kusov poľnohospodárskeho vybavenia
- Svedectvo: Roumanatou Moustapha, za skupinu TAIMA KEKE NIYA Tahoua (Tunfafi):
"Sme veľmi radi, že sme dostali túto podporu v oblasti poľnohospodárskeho vybavenia spolu so súpravou na umývanie rúk, ktorá k nám prišla v správny čas od Empow'her Niger " Halima Mai Dabo, velvyslanec Tahoua "Ďakujeme spoločnosti PERENIA za to, že nám ukázala, ako pripraviť organické pesticídy z našich miestnych produktov. Budeme pracovať na tom, aby bolo všetko udržateľné."
Habitat-Cité
Zlepšenie životných podmienok žien prostredníctvom ich vzdelávania v stavebných odboroch na školách a zvyšovanie ich povedomia o poľnohospodárstve, ktoré rešpektuje životné prostredie, vytváraním jedlých lesov.
- 16 žien vyškolených v stavebníctve na školách a zvyšovanie ich povedomia o poľnohospodárstve šetrnom k životnému prostrediu vytvorením 2 jedlých lesov.
- 50 dievčat a tínedžerov podporených v ich schopnosti konať a oboznámených s problematikou rovnosti medzi ženami a mužmi.
Ženy Afriky
Obnoviť a zachovať biodiverzitu botanickej záhrady v Camayenne a zároveň vyškoliť a vytvoriť pracovné miesta pre ženy.
- 43 žien našlo prácu pri obnove a zachovaní biodiverzity botanickej záhrady v Camayenne
- ženy vysadili v botanickej záhrade 1 000 stromov
Pik Pik Environnement
Mobilizácia a vzdelávanie matiek v Ile-Saint-Denis v oblasti odpadového hospodárstva, aby šírili osvedčené postupy medzi svojimi rovesníkmi. 9 matiek z Ile-Saint-Denis je informovaných o nakladaní s odpadmi, aby mohli šíriť osvedčené postupy medzi svojimi rovesníkmi. Rozdali 400 dokumentov na zvýšenie povedomia o ekologických postupoch vo svojom okolí.
- Eko-občiansky pas vrátil jeho príjemcom silu konať: vďaka podpore účastníkov niekoľkých workshopov si títo uvedomili, aké opatrenia môžu mať aj vo svojich rodinách (zodpovedná spotreba v každodennom živote) a vo svojom okolí (so zlepšením životného prostredia).
- "Preberané témy boli zaujímavé a diskutovalo sa o nich v priateľskej atmosfére pri káve. Témy boli rôznorodé a je dobré, že diskusia je otvorená pre každého " - Léa Bourlier Chartier, účastníčka a vedúca obchodu s veľkoobjemovými potravinami Ilôt Gramme v Île-Saint-Denis
Imece France
Školenie utečenkýň v oblasti výroby a údržby batérií na solárny pohon.
- 30 žien bolo vyškolených vo výrobe batérií.
- Všetkým sa zvýšil príjem.
Fédération Nationale d’Agriculture Biologique
Podpora poľnohospodárok pri posilňovaní ich zručností.
- Podporu získalo 29 farmárok.
- Podpora týchto farmárok posilňuje ich sebadôveru a legitimitu pri obhajobe ich pozícií.
Carton Plein
Reintegrácia žien bez domova do pracovného procesu prostredníctvom recyklácie kartónu.
- Podporu získalo 32 žien.
- Vďaka činnosti Carton Plein bolo recyklovaných alebo zhodnotených 35 ton kartónu.
- Ženy si obnovujú sebavedomie prostredníctvom objavovania cyklistiky a športu (skutočná páka emancipácie), ale aj vďaka súvisiacim workshopom (empowerment, arteterapia atď.)
Projeter sans Frontières
Posilnenie postavenia vidieckych žien prostredníctvom agroturistiky a ochrany životného prostredia.
- Na projekte sa zúčastnilo 16 vidieckych žien, ktoré boli vyškolené v oblasti agroturistiky.
- Uskutočnilo sa 7 seminárov pre ženy o ekoturistických trasách a jedlých hájoch.
- Boli nainštalované 4 skleníky na výsadbu stromov, kríkov a sadeníc.
- Príjemkyne diverzifikovali svoje zdroje príjmov a mohli si rozšíriť svoje znalosti o agroekologickej výrobe.
Mékong Enfants des Rizières
Školenie žien v oblasti akvakultúry a techník chovu hmyzu.
- Vyškolených bolo 20 žien, ktoré budú tieto poznatky šíriť v 320 rodinách vo svojej dedine.
- Na tvorbe komiksu o chove ryže a rýb sa podieľa 15 žien.
- 45 dievčat bolo oboznámených so správnymi hygienickými návykmi.
Terre & Humanisme
Podpora vidieckych žien pri rozvoji agroekologických zručností.
- Vyškolených bolo 50 žien, ktoré sú pravidelne kontrolované.
- Bolo identifikovaných 20 vedúcich, ktorí absolvujú školenie v oblasti facilitačných techník. Títo následne vyškolia najmenej 5 dedinčanov v rôznych agroekologických technikách praktickým spôsobom, čím vznikne 100 kvalifikovaných osôb.
- Domáce záhrady umožňujú ženám zlepšiť výživu ich rodín a zároveň poskytujú možnosť ušetriť peniaze, aby sa výdavky na rast a rozvoj mohli uprednostniť inde (zdravotníctvo, školstvo atď.). Vďaka zeleninovej záhrade sa úspory na nákupe zeleniny odhadujú na 83 až 389 EUR ročne.