Aké pracovné a ochranné rukavice použijete vo svojej firme alebo prevádzke?

3 min čítania 27 marca 2024

Pracovné rukavice sú základným ochranným vybavením, ktoré pomáha udržiavať ruky v bezpečí nielen pri manuálnej práci. Ocenia ich ľudia pracujúci v ťažkom priemysle, ale aj záhradkári a kutilovia. Podľa akých kritérií si vyberať ochranné rukavice?

Aký typ ochrany poskytujú pracovné rukavice?

Pracovné rukavice sú jedným z najdôležitejších ochranných prostriedkov a sú každodennou súčasťou práce v mnohých odvetviach. Svoje využitie nachádzajú nielen v prevádzkach a firmách, kde zamestnanci pracujú rukami, ale aj v domácnostiach. Chránia ruky pred drobnými poraneniami, ale aj pred znečistením.

Existuje niekoľko rôznych typov ochrany:

Tri základní kategórie

 1. Kategória I (CAT. I) – nízka ochrana.
 2. Kategória II. (CAT. II) – stredná ochrana – napríklad proti mechanickým rizikám.
 3. Kategória III. (CAT. III) – vysoká ochrana – napríklad pri práci s chemikáliami, riziku popálenia alebo naopak pri omrzlinách a vážnych poraneniach rúk.

Typy pracovných rukavíc

Ochranné rukavice sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a odolnosťou. V ponuke spoločnosti RAJA nájdete pracovné rukavice:

 • Kožené rukavice ušité z kvalitnej hovädzej, kozej a bravčovej kože poskytujú veľmi dobrú ochranu. Ochránia vaše ruky pri práci vo vlhkom alebo suchom prostredí a oceníte ich aj vonku za každého počasia.
 • Bavlnené rukavice sú pohodlné a vhodné na manipuláciu s predmetmi, do chladného prostredia a na činnosti, pri ktorých sa dá zašpiniť alebo zraniť.
 • Latexové rukavice sú vhodné pre jednorazové použitie. Vyrábajú sa z prírodného kaučuku, vďaka čomu sú veľmi pružné.
 • Nitrilové rukavice nachádzajú uplatnenie v mnohých priemyselných odvetviach. Sú tiež určené na jednorazové použitie. Najčastejšie sa však vyskytujú v zdravotníctve a potravinárskom priemysle. Možno ich však zakúpiť aj na použitie v domácnosti, napríklad pri upratovaní. Zaisťujú základnú ochranu rúk.
 • Vinylové rukavice sa ľahko nasadzujú a vyzliekajú a chránia ruky pred znečistením.
 • Textilné pracovné rukavice poskytujú dobrý úchop a sú obľúbené najmä u záhradkárov, ale napríklad aj v automobilovom priemysle.
 • Protišmykové sú vhodné na lepšie uchopenie a prácu s klzkými predmetmi.

Výber rukavíc podľa pracovného zamerania

Pri výbere ochranných rukavíc vždy záleží na tom, o aký druh práce ide, v akých podmienkach pracujete, s akými predmetmi pracujete a ako dlho.

 • Práca s tupými predmetmi, ktoré nepredstavujú vysoké riziko poranenia: v tomto prípade sú vhodné kožené, kombinované alebo bezšvové rukavice z nitrilu, PVC alebo latexu.
 • Na manipuláciu s klzkými predmetmi si vyberte protišmykovú ochranu.
 • Práca s ostrými, horúcimi alebo studenými predmetmi si vyžaduje rukavice, ktoré poskytujú vysokú ochranu. Mali by obsahovať aramidové vlákna, aby sa zabránilo popáleninám alebo porezaniu.
 • Pri používaní chemikálií sa spoľahnite na špeciálne upravené rukavice určené na tento účel.
 • Na ochranu pred úrazom elektrickým prúdom je vhodné zvoliť si izolačné gumové rukavice.

Všetky dôležité požiadavky kladené na ochranné rukavice sú stanovené v norme EN 420.

najlepších kategórií