Ako správne napísať adresu na obálku obyčajného listu?

3 min čítania 03 mája 2024

Rozhodli ste sa po dlhom čase poslať list starým rodičom, alebo len potrebujete poslať úradu fyzický dokument? Keďže sa teraz množstvo informácií posiela digitálnou formou, niet sa čomu čudovať, že ľudia zabudli na pravidlá vypísania obálky. Poďte si spolu s nami osviežiť pamäť, ako sa má obálka vyplniť.

Vyberte si obálku

Pre bežné listy do 20 g a s maximálnymi rozmermi 23,5 × 12 cm postačí štandardná listová obálka C5 alebo obálka C6. Ak posielate objemnejší dokument, zvoľte zosilnenú zásielkovú obálku s lepenkovou stenou. Na ochranu drobných a ľahkých predmetov vám poslúži špeciálna bublinková obálka.

Ako sa správne vypisuje obálka?

Do ľavého horného rohu obálky napíšte svoju adresu. Nezabudnite na meno a priezvisko, ulicu a číslo domu, PSČ a mesto. Nad adresu môžete uviesť aj nápis „Odosielateľ“.

Odosielateľ

Peter Mlynár

Vranovská 404/24

908 12 Rožnava

Do pravého dolného rohu obálky napíšte adresu osoby, ktorej list posielate. Nezabudnite na oslovenie „Pán/Pani”, pod to uveďte meno a priezvisko, ulicu a číslo domu, PSČ a mesto. V prípade, že posielate zásielku do firmy, napíšte aj jej názov.

V tomto prípade však oslovenie už písať nemusíte, keďže list posielate celej spoločnosti. Ak odosielate list do zahraničia, pod PSČ a mesto uveďte aj krajinu adresáta. Známku nalepte hore nad informácie o adresátovi.

Vážená Pani

Lucia Nováková

Bajkalská 86

123 45 Bratislava

 

Čomu sa vyvarovať pri vypisovaní obálky?

Obálku nikdy nevypisujte ceruzkou, pentelkou alebo gumovateľným perom. Použite modré alebo čierne pero. Dajte si záležať na tom, aby bolo písmo dostatočne veľké a ľahko čitateľné.

Veľkosť písma by nemala byť menšia ako 3 mm. Pre lepšiu čitateľnosť a zabránenie chybám odporúčame písať tlačeným, nie písaným písmom. Ak máte dysgrafiu alebo neovládate krasopis a chcete, aby list pôsobil reprezentatívne, môžete adresu vytlačiť. Použite písmo 12b.

Pokiaľ sa pri vypisovaní obálky pomýlite, neškrtajte a neprepisujte text, radšej si zoberte novú obálku. Je dobré mať doma v zásobe viacero obálok, aby ste ich mali vždy potreby poruke. Vybrať si môžete z našej ponuky.

Ako napísať adresu na balík?

Pre balík alebo krabicu platia rovnaké pravidlá ako pre vypísanie obálky. Myslite na to, že čím je krabica väčšia, tým by mali byť informácie viditeľnejšie. Na balík teda nalepte štítok s adresou odosielateľa a adresáta.

etikety-dokumentacia-zasielky

Štítok si môžete vytlačiť online na stránke Slovenskej pošty alebo ho dostanete na pobočke. Odporúča sa uviesť aj telefónne číslo adresáta, aby ho mohol kuriér kontaktovať. V prípade, že odosielate krehké predmety, nalepte na krabicu výstražnú etiketu. Etikety na prepravu a manipuláciu nájdete v našej ponuke.

najlepších kategórií