Môže papier prežiť v digitálnej ére?

2 min čítania 30 januára 2017

Prvé predpovede o bezpapierovom svete boli odvážne vyslovené už v 70. rokoch minulého storočia a predpovedali kompletnú digitalizáciu v priebehu 90. rokov. Ak sa však pozrieme do akejkoľvek spoločnosti bez ohľadu na jej veľkosť, je viac než jasné, že sme od úplnej digitalizácie a sveta bez papiera poriadne ďaleko.

Ako to teda v skutočnosti je so spotrebou papiera?

Podľa údajov publikovaných na stránkach World Association of Newspapers and News Publishers množstvo vyrobeného papiera a kartónu vo svete stúpa, aj keď v USA a Európe mierny pokles výroby pokračuje. Rok 2014 bol rekordný v objeme celosvetovej výroby papiera a dosiahol hodnotu 406,5 miliónov ton.

Celosvetovo najväčším producentom aj spotrebiteľom papiera aj kartónu je Čína. Práve ona v rekordnom roku 2014 vyprodukovala 25% a spotrebovala 26% zo svetovej výroby papiera a kartónu. Na druhom mieste boli Spojené štáty americké, na treťom Japonsko a na štvrtom mieste Nemecko.

V celosvetovom meradle dokonca stúpa aj množstvo spotrebovaného papiera na osobu. Za posledných 5 rokov sa toto číslo zvýšilo zo 47 kg na 57 kg papiera za rok. Papier teda rozhodne nevymiera.

Dobrou správou je, že sa nezvyšuje len výroba papiera, ale aj jeho recyklácia. Jeho recyklačný pomer sa za posledných 15 rokov v Európe zvýšil o takmer 20 percentuálnych bodov a v roku 2015 dosiahol 71,5 %.

Nie je ani pravdou, že by výroba papiera spôsobovala hromadné ničenie lesov. Podľa dát Confederation of European Paper Industries (CEPI) sa v papierenskom priemysle použije len 13% vyťaženého dreva.

Papier a jeho staro-nové miesto v digitálnom svete

Papier má vo svete biznisu svoje klasické, ale aj inovatívne miesto. Takmer polovica z vyprodukovaného papiera sa využíva v baliarenskom priemysle a viac než tretina ako grafický papier. Moderný svet však pre papier prináša aj nové možnosti využitia. Dokonalým príkladom je napríklad multimediálny kartón, ktorý má zabudovanú HD obrazovku so zvukom. Takéto obaly by v budúcnosti mohli produkty nielen chrániť, ale by aj pomáhali vzdelávať.

Digitalizácia papier nezabíja iba minimalizuje jeho zbytočné plytvanie. Veríme, že spoločností, ktoré vidia za papierom aj stromy, bude stále viac.
Môže papier prežiť digitálnu éru?

najlepších kategórií