Problematika plastov #1

3 min čítania 20 apríla 2020

Možno si to mnohokrát ani neuvedomujeme, ale plasty sú všade okolo nás – aj tam, kde by sme to nečakali. Napríklad aj také čajové vrecúška uvoľňujú do čaju miliardy mikroplastov.

Tento článok by Vás mal naviesť k tomu, aby ste spolu s nami boli ekologickejší!

Problém vody, nie len tej morskej

V moriach a oceánoch pláva viac než 268 tisíc ton plastov. Niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že viac než 70% plastov sa nachádza pod vodnou hladinou. Plast sa tiež objavil na najhlbšom mieste planéty – v Mariánskej priekope, ktorý je skoro 11 kilometrov hlboký.

Vďaka svetovým veľtokom, ako napr. Níl alebo Jang-c’-ťiang, sa plasty dostávajú zase ďalej do morí a oceánov.

Zamyslime sa každý nad tým, či naozaj poctivo triedime, alebo sa snažíme obmedziť aspoň spotrebu plastových obalov. Pretože podľa OSN do roku 2050 bude v oceánoch plávať viac plastu než rýb.

Aj napriek tomu, že našu krajinu neobmýva more ani oceán, táto problematika by nám nemala byť ľahostajná. Buďme teda spoločne ekologickejší!

Čo môžeme urobiť, aby sme obmedzili spotrebu plastov?

V dnešnej dobe už našťastie existujú alternatívy, poďme si ich spoločnej pár priblížiť.

 

Plastové vs. Papierové / oceľové / sklenené / bambusové slamky

Dobrou správou je, že sa plastové slamky pomaly sťahujú z predaja. Avšak stále sa s nimi v obchodoch stretávame. Siahnite preto radšej napr. po papierových slamkách. Pri Vašich domácich oslavách alebo firemných akciách budú skvelou alternatívou. Doma môžete vyskúšať znovu použiteľné slamky – napríklad oceľové či sklenené.

rôzne slamky

Plastové sáčky vs. znovu použiteľné vrecko na ovocie / zeleninu / pečivo

Mikroténové sáčky sú veľkým problémom. Vidíme ich úplne všade – na cestách, v prírode, v rieke alebo v mori. Znovu použiteľné vrecká sú alternatívou plastových sáčkov na jedno použitie. Môžu sa použiť na zeleninu, ovocie, pečivo ale aj na ostatné potraviny ako napríklad orechy. Medzi naše mesačné darčeky pre zákazníkov, sme také vrecká zaradili a môžete sa na ne tešiť už v máji!

vrecko na opakované použitie

 

Triediť a triediť…

Správnym triedením plastov pomáhame tomu, aby boli plasty ďalej recyklovateľné. Vedeli ste, že keď hodíte do žltého kontajneru PET fľašu, mali by ste z nej odstrániť etiketu, ktorá je najčastejšie vyrobená z PVC? Polyvinylchlorid, teda PVC do žltého kontajnera nepatrí, pretože obsahuje chlór.

V ďalšom článku na tému ekológia sa pozrieme na využitie obalov a na ich recykláciu.

najlepších kategórií