Typy vlnitej lepenky – ktorú si vybrať a prečo?

5 min čítania 14 novembra 2022

Lepenka je nepochybne kľúčovým materiálom v oblasti balenia. A to nie len vďaka svojím praktickým vlastnostiam a širokej využiteľnosti, ale je to aj cesta balenia s ohľadom na prírodu. Použiť papier namiesto plastu je dnes najobľúbenejší spôsob ako baliť úspornejšie. A preto obľúbenosť tohto obalového materiálu na trhu stúpa. Aké sú možnosti a typy lepeniek a ich využiteľnosť? A aký typ lepenky zvoliť na prepravu tovaru?

Výber správnej hrúbky kartónu je kľúčový

Ochrana výrobku počas prepravy či skladovania je závislá od výberu hrúbky kartónu. Čím je výrobok krehkejší alebo ťažší, tým väčšiu ochranu potrebuje a preto je obal silnejší. Obalový priemysel ponúka hneď niekoľko možností vrstvenia lepenky. Lepenka je zložená z plochého, vlnitého a ďalšieho plochého papiera. Je možné zostaviť ju z niekoľkých vrstiev. Čím viac drážok, tým je kartón silnejší  a odolnejší. Tomu sa potom hovorí trojvrstvová alebo päťvrstvová lepenka.

Trojvrstvová lepenka je najtenšia hrúbka lepenky. Je ideálna na balenie ľahkých výrobkov, ktoré nie sú citlivé na nárazy pri preprave a skladovaní. Je vhodná napríklad pri zasielaní oblečenia. Táto lepenka s jednou drážkou je všeobecne dostačujúca pre malé objednávky doručované v málo rizikových prepravných podmienkach. Je tiež vhodná pre položky s nízkou hmotnosťou.Kartonové krabice

Nahradí dobrý tlmiaci materiál silnejšia lepenka?

Na zaistenie výrobkov v obale sa používa výplňový materiál, ktorý zabraňuje nárazom na vnútornú stranu. Používa sa tiež k oddeleniu rôznych predmetov, aby do seba navzájom nenarážali. Drážka v kartónových obaloch slúži k vyplneniu medzery v obaloch. Zabraňuje nárazom z vonkajšej strany obalu, ktoré by mohli poškodiť samotný obal aj výrobky vo vnútri.

Päťvrstvová lepenka s dvojitým drážkovaním je o 50% pevnejšia než lepenka s jednoduchým drážkovaním. Je ideálna na ochranu krehkých výrobkov alebo výrobkov, ktorých hmotnosť neumožňuje použitie trojvrstvovej lepenky. Vydrží hmotnosť až 40 kg, a preto sa používa napríklad na balenie kníh, dekoratívnych predmetov, malých domácich spotrebičov, riadu a podobne.

Kedy zvoliť zosilnenú päťvrstvovú lepenku?

Zosilnená lepenka s dvojitou drážkou je o 50% odolnejšia, je hrubšia a obsahuje bariéru proti otrasom a riziku perforácie. Obsahuje tlmič nárazov, ktorý chráni obsah schránky v prípade nárazu a vydrží zaťaženie až 70 kg. Je odolná proti prasknutiu, vlhkosti, zmenám teploty a zvislému stlačeniu, a preto sa odporúča pre vývoz poloťažkých nákladov v ťažších prepravných podmienkach.

Sedemvrstvová vlnitá lepenka

Napriek svojej nízkej hmotnosti je sedemvrstvová lepenka s trojitou drážkou o 30% pevnejšia ako zosilnená lepenka s dvojitou drážkou. Je to najsilnejší a najlepšie chrániaci typ, ktorý umožňuje chrániť obsah schránky v prípade nárazu v dôsledku kolízie. Tento typ lepenky vydrží veľmi ťažké zaťaženie (až 500 kg). Je preto ideálny na krabice, ktoré je možné prepravovať na paletách, alebo na prepravu veľmi ťažkých výrobkov ako sú domáce spotrebiče alebo napríklad nábytok.

Vďaka trojnásobnej hrúbke je odolná proti prasknutiu, vlhkosti, teplotným výkyvom a vertikálnemu stlačeniu. Je veľmi pevná a vhodná na opakované použitie. Vďaka tomu je ešte úspornejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Jej trojitá hrúbka steny chráni veľmi krehké predmety ako je elektronika, umelecké diela alebo sklo. Vďaka svojim vlastnostiam sa trojitá drážková lepenka odporúča pri náročnej preprave, vývoze a dlhodobom skladovaní.

Pri správnom výbere je potrebné vziať do úvahy viac faktorov

  1. Správny rozmer šetrí prírodu aj náklady. Správna veľkosť a objem obalu hrajú dôležitú rolu pri znižovaní nákladov na prepravu a snahe redukovať množstvo odpadu. Správne zvolená veľkosť obalu je tiež zásadná pre bezpečie tovaru. Pokiaľ je krabica príliš veľká, prepravované výrobky sa v nej budú pohybovať, čím sa zvyšuje riziko poškodenia.
  2. Povaha tovaru určuje, aký typ balenia zvoliť. Niektorý tovar je obzvlášť citlivý na teplo, chlad, vlhkosť atď. Iný môže predstavovať riziko, pokiaľ sa počas prepravy rozbije alebo vyleje (poškodenie iného tovaru, uvoľnenie toxických látok atď.). V takom prípade je potrebné obrátiť sa na odborníkov, ktorí navrhnú špecifické obalové riešenie. Existujú napríklad izolované lepenkové obaly na potraviny alebo farmaceutické výrobky. V ponuke sú tiež kartónové obaly určené špeciálne pre fľaše.
  3. Krehký tovar treba baliť opatrne. Pokiaľ sú prepravované výrobky veľmi citlivé na nárazy, je vhodné do obalu vždy pridať tlmiaci materiál. Ten ich lepšie ochráni. Zásadná je tiež vhodná veľkosť obalu, aby sa do nej dal výplňový materiál integrovať. Na prepravu krehkého tovaru sú vhodné tiež kartónové obaly s integrovanou výplňou.
  4. Obal ako vyjadrenie myšlienky firmy. Je potrebné pridať hodnotu výrobku a prispôsobiť obal požiadavkám firmy? Úprava tvaru kartónu, farieb či pridanie loga, to sú možnosti, ktoré ponúkame svojim klientom. Možností personalizácie obalov je skutočne veľa!

Kartonový kufrík na fľaše

najlepších kategórií