Čo musíte vedieť o krabiciach z vlnitej lepenky

2 min čítania 13 marca 2019

Kartónové krabice sú dnes najpopulárnejším obalovým materiálom a nie je sa čomu diviť. Krabice sú odolné vďaka vlnitej lepenke. V tomto článku vás zoznámime s tým, čo je to vlnitá lepenka, kde sa vlastne vzala a ako je lepenka vyrábaná. Nezabudli sme ani to, ako krabice recyklovať.

Kde sa vzala vlnitá lepenka?

Vlnitý papier bol patentovaný v Anglicku roku 1856, kde sa používal ako vložka pre vysoké klobúky. Vlnitá lepenka našla svoje využitie v obalovom priemysle až v roku 1871. Využil toho Albert Jones z New Yorku, ktorý využíval dvojitú lepenku pre balenie fliaš a pre sklenené komíniky lampášov. Prvý stroj, ktorý vyrábal vlnitú lepenku bol zostavený v roku 1874 G.Smythem a ešte v tom roku začal stroj vyrábať 3-vrstvovú vlnitú lepenku v takej podobe ako ju poznáme dnes.

Vlnitá lepenka
Vlnitá lepenka

Ako sa vyrába vlnitá lepenka?

Čo je to vlnitá lepenka? Jednoducho povedané je to silný papier, ktorý je zvlnený a z oboch strán je zlepený hladkým silným papierom.

Výroba vlnitej lepenky je vykonávaná na zvlňovacom stroji, kedy sa kartónová doska privedie do tohto zvlňovacieho stroja a vznikne tvar vlniek. Dve vonkajšie vložky sú obrúsené a pevne prilepené k zvlnenému materiálu za použitia silného lepidla.

Je vlnitá lepenka recyklovateľná?

Vzhľadom k tomu, že Rajapack ponúka 550 rozmerov krabíc z vlnitej lepenky, musíme mať na pamäti či je možné tieto výrobky recyklovať. Krabice sú recyklovateľné a tiež biologicky odbúrateľné. Krabicu pred vhodením do popolnice na papier najprv rozložte.

Recyklácia kartónových krabíc
Recyklácia kartónových krabíc

Existuje aj možnosť krabice nevyhadzovať a použiť ich ako výplň. K tomu slúži skartovačka krabíc, ktorá z nepotrebnej krabice vytvorí výplň a zaistí tak tovar pred jeho zničením.

Akú použiť krabicu?

Sú tri druhy vlnitej lepenky:
• trojvrstvová

• päťvrstvová

• sedemvrstvová

Druhy vlnitej lepenky
Druhy krabíc

Trojvrstvová
Je vhodná pre balenie do 30 kg a pre ostatné ľahké produkty

Päťvrstvová
Tento typ krabíc už je oveľa odolnejší ako trojvrstvová krabice. Spoľahlivo ochráni produkty do 70 kg. Tento typ krabíc je vhodný predovšetkým pre zásielky s náročným skladovaním alebo transportom.

Sedemvrstvová
Extrémne odolný typ škatule, ktorý ochráni zásielky do 500 kg

Ak si nie ste istí výberom krabice, navštívte naše webové stránky alebo zavolajte na 0800 400 414

najlepších kategórií