Uľahčite si manipuláciu s ťažkým a objemným tovarom pomocou paletových systémov

3 min čítania 18 apríla 2023

Paletizácia je jednou z najpoužívanějších metód manipulácie. Výrazne zjednodušuje celý proces skladovania a prepravy všetkých druhov tovaru. Spoznajte všetky jeho výhody a prednosti.

Zistite, aké typy paliet a príslušenstva môžete použiť pre svoje podnikanie, aby ste ušetrili ľudské zdroje, čas, priestor a peniaze.

Čo je paletizácia

Paletizácia je systém, ktorý umožňuje manipuláciu s materiálom vo väčších kompaktných jednotkách/objemoch. Jej základnou jednotkou je paleta, s ktorou možno efektívne manipulovať a prepravovať ju s rôznym stupňom mechanizácie.

Je prispôsobená tak, aby bola ľahko – s tovarom, ktorý je na nej naložený – manipulovateľná vidlicami paletového alebo zdvíhacieho vozíka, stohovacím zariadením alebo plne automatizovanou robotickou jednotkou.

8 hlavných výhod paletizácie

 1. Umožňuje komplexnú mechanizáciu a automatizáciu nakladacích, prepravných a skladovacích operácií.
 2. Znižuje pracnosť manipulácie s tovarom.
 3. Zvyšuje lepšie využitie skladovacích a prepravných priestorov.
 4. Urýchľuje a zefektívňuje nakladacie operácie (nakladanie, vykladanie).
 5. Znižuje nároky na ľudské zdroje, zvyšuje výkonnosť a bezpečnosť pracovníkov.
 6. Zvyšuje výrobnú kapacitu aj obrat tovaru.
 7. Znižuje náklady na obalový materiál.
 8. Paletovacie systémy a linky prispievajú k rozvoju priemyslu.

Druhy paliet

Palety rozlišujeme podľa ich konštrukcie – jednoduché, ohradové a skriňové. Ďalej podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené – na drevené a plastové. Nosnosť palety závisí od jej konštrukcie a predovšetkým od jej rozmerov.

Plastové palety

RAJA ponúka rôzne veľkosti a typy paliet, klasické plastové palety aj mimoriadne ľahké lisované palety INKA (hmotnosť od 3 kg), ktoré sú vyrobené z odrezkov recyklovaného dreva. Okrem štandardných rozmerov od 400×600 mm cez 600×800 mm až po 800×1200 mm ponúkame aj námorné palety 1140×1140 mm pre objemné zásielky.

INKA Palety z lisovaného dreva

Príslušenstvo

Neoddeliteľnou súčasťou paletizácie je aj ďalšie príslušenstvo, ktoré zvyšuje bezpečnosť balenia a fixácie tovaru a minimalizuje riziko poškodenia počas prepravy. Eliminuje tiež zranenie pracovníkov alebo poškodenie skladovacích priestorov, manipulačnej techniky alebo vozidiel.

 • Osvedčeným obalovým a fixačným materiálom sú lepiace pásky a strečové fólie. Tie sú dostupné ručné aj strojové, číre aj v rôznych farbách.
 • Na rýchle uchytenie nákladu sa používajú viazacie pásky, ktoré sa ponúkajú v mnohých variantoch: textilné, polyesterové, polypropylénové.
 • Na oddelenie predmetov na paletách alebo na stabilizáciu tovaru použite penové alebo kartónové preložky rôznej hrúbky. Na ochranu rohov a hrán použite plastové alebo kartónové hrany rôznych tvarov a veľkostí.
najlepších kategórií