Viete ako správne likvidovať rúška?

2 min čítania 20 novembra 2020

Rúška asi tak skoro neodložíme, či sa nám to páči alebo nie. Sú jedným z faktorov, ktorý by nám mal pomôcť s ochranou pred vírusmi.

Na jar si kvôli nedostatku rúšok, ktoré boli určené predovšetkým pre zdravotníkov a ľudí v prvej línii, ľudia šili rúška doma. Pokiaľ si chcete nejakú rúšku do zásoby ešte vyrobiť, tak vám k tomu môže pomôcť toto video:

Ako správne likvidovať rúška?

Použité rúška by sa mali považovať za nebezpečný infekčný odpad, preto je potrebné ich zabaliť do mikroténového sáčku a vhodiť do zmiešaného odpadu. Nie je vhodné rúška vhodiť samostatne do koša. Alebo ich vyhadzovať do verejných košov.

Látkové rúška, či už zakúpené alebo po domácky vyrobené, sa odporúčajú prať za vysokých teplôt – minimálna teplota je 60°C. Po vypraní rúšku usušíme a vyžehlíme pokiaľ možno naparovacou žehličkou. Rúška môžeme aj vyvariť, aspoň na 5 minút a následne usušiť. Vďaka vyvareniu už ale nemusíme prežehľovať naparovacou žehličkou.

rúška
Udržateľné látkové rúška

Aká ochrana úst je najúčinnejšia?

Ochranu úst rozdeľujeme nasledovne:

  • Rúško – chirurgická či látková – na rozdiel od respirátora chráni predovšetkým naše okolie a zachytáva aspoň tie najväčšie kvapôčky
  • Respirátor FFP1 – má schopnosť odfiltrovať 80% pevných častíc
  • Respirátor FFP2 – zachytí 94% pevných častíc
  • Respirátor FFP3 – zachytí 99% častíc a sú preto vhodné predovšetkým pre zdravotníkov
  • Štít – slúži k ochrane celej tváre a odporúča sa používať spolu s rúškom či respirátorom
Respirátor FFP2
Respirátor FFP2
najlepších kategórií