Ponuka Zatvoriť
rajapack.sk ↗

Vyznáte sa v gramáži papiera?

5min čítania 19/04/2017

Voľba vhodného papiera pre tlač konkrétneho dokumentu, ktorý šetrí kopírku, životné prostredie a aj financie, začína voľbou správnej gramáže papiera. Gramáž papiera je parameter označujúci jeho hrúbku a robustnosť a nie jeho váhu, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. V Európe a vo väčšine zemí sveta, okrem Spojených štátov amerických, Kanady a Mexika, sa používa štandardizovaný model pre označenie gramáže papiera, ktorý je upravený normou ISO 563 o papieri, lepenke a určení plošnej hmotnosti.

Táto medzinárodná norma definuje gramáž papiera ako gram na meter štvorcový (g/m2), ktorý je označený skratkou gsm. Podľa normy ISO 563, hmotnosť jedného listu papiera veľkosti A0 definuje gramáž tohto papiera tak, ako medzinárodná norma ISO 216 definuje, že papier veľkosti A0 pokrýva plochu jedného štvorcového metra. Jeden list papiera veľkosti A0 s gramážou 80 gsm teda váži 80 gramov, papier s gramážou 100 gsm váži 100 gramov a tak ďalej.

Plošná hmotnosť, alebo aj gramáž papiera, používaná v USA je počítaná ako hmotnosť stohu 500 listov nenarezaného papiera, ktorá sa meria v librách (ang. pounds). Nenarezaný papier (ang. uncut paper) je termín označujúci veľkosť papiera vo výrobnom procese predtým, ako sa nareže na konkrétnu veľkosť podľa normy ISO 216. Pri medzinárodnom označovaní platí, že čím je gramáž papiera vyššia, tým je papier menej priesvitný a pevnejší voči ohybu a ťahu. Toto pravidlo však neplatí pri americkom systéme, kde vyššie číslo gramáže nemusí označovať hrubší a silnejší papier.

A prečo je dôležité orientovať sa v gramáži papiera? Dôvodom nekvalitnej tlače je v mnohých prípadoch použitie nevhodného papiera nesprávnej gramáže. Použitie papiera nevhodnej gramáže môže spôsobiť aj poškodenie mechaniky tlačiarne. Kvalitu tlače a životnosť tlačiarní výrazne ovplyvňuje gramáž, jas, priehľadnosť a textúra použitého papiera. Pre každú príležitosť existuje vhodný druh papiera, ktorý má slúžiť k špecifickému účelu – na čiernobielu tlač každodenných poznámok, tlač faktúr a prezentácií, tlač katalógov alebo pozvánok na slávnostnú udalosť.

Pri výbere najvhodnejšieho typu papiera konkrétnej gramáže odporúčame zohľadniť nasledujúce kritériá:

    • Plánujete farebnú nebo čiernobielu tlač?
    • Plánujete tlačiť jednostranne alebo obojstranne?
    • Plánujete veľkokapacitnú alebo kusovú tlač?
    • Plánujete tlač jednoduchých obrázkov a grafov alebo fotografií?
    • Plánujete vytlačené materiály použiť pre interné alebo reprezentačné účely?

Prehľad gramáže papiera a jeho najčastejším použitím v tlači

Gramáž v gsm (ISO 536)Gramáž v lb (USA, Kanada)Použitie
30-50 gsm20-35 lbNovinový papier, pauzovací papier
60-70 gsm40-50 lbSamoprepisovacie formuláre
70-90 gsm50-60 lbŠtandardný kancelársky papier, základné dokumenty pre každodennú tlač, životopisy, zmluvy, pracovný papier na poznámky, hlavičkový papier, faktúry, objednávky, dodacie listy
90-120 gsm60-80 lbPrezentácie a reporty, obojstranná tlač
120-170 gsm80-90 lbŠtandardné letáky, plagáty a katalógy pre jednorazové účely
170-250 gsm90-110 lbPrezentačné brožúry a materiály, pohľadnice, priania, jedálne a nápojové lístky, katalógy pre VIP partnerov a klientov
250-300 gsm110-120 lbObálky, poukazy
300-400 gsm120-160 lbVizitky, pozvánky, poukazy, menovky, pohľadnice a sviatočné oznámenia, exkluzívne a luxusné prospekty

Najčastejšie využívaný kancelársky papier má gramáž 80 g/m2. Tento typ papiera je bez povrchovej úpravy a je vhodný pre čiernobielu jednostrannú tlač menšieho počtu kusov papiera. Farebná tlač na papier s gramážou 80 gsm poskytuje sýte prevedenie farieb len v prípade špeciálnej povrchovej úpravy.

Pre prezentácie obsahujúce farebné grafy, tabuľky a obrázky je najvhodnejší papier s gramážou 90 g/m2. Pri tlači na papier s nižšou gramážou by se mohlo stať, že dve podobné farby by v grafoch vyzerali takmer identicky a pôsobili by mätúco. Farebné manuály alebo reporty s väčším počtom strán, ktoré ušetria náklady vďaka obojstrannej tlači, by sa mali tiež tlačiť na papier s gramážou 90 g/m2.

Materiály, ktoré slúžia na prezentačné účely, a ktoré obsahujú farebné grafické prvky, odporúčame tlačiť na prémiový papier s gramážou 90 až 120 g/m2, ktorý je špeciálne určený pre farebnú tlač. Tento typ papiera má vysokú bielosť a vďaka vyššej gramáži vytlačené dáta nepresvitajú na druhú stranu listu.

Papier s gramážou 120-170 gsm je najvhodnejšou voľbu pre tlač štandardných letákov, leporel alebo plagátov. Predstavujú aj ekonomickú voľbu pri tlači veľkého množstva katalógov. Prezentačné materiály firiem, inštitúcií alebo korporácií odporúčame tlačiť na papier s ešte vyššou gramážou od 170 gsm do 250 gsm. Do tejto kategórie prezentačných materiálov patria jedálne a nápojové lístky, prezentačné katalógy a brožúry, pohľadnice, priania a ďalšie materiály, ktorých primárnym účelom je prezentovať a predávať.

najlepších kategórií