Sprievodca skladovými vozíkmi, ktoré vám uľahčia prácu

4 min čítania 14 septembra 2023

Skladové vozíky

Efektívnosť skladových operácií je dôležitá pre optimálne riadenie dodávateľského reťazca a logistiky. Správne vybavenie je nevyhnutné pre efektívnosť a účinnosť skladu. Jedným z nástrojov, ktoré môžu pomôcť zefektívniť skladové procesy, sú zariadenia na manipuláciu s materiálom. Príkladom takýchto manipulačných zariadení sú rôzne skladové vozíky, ktoré dokážu optimalizovať a urýchliť pohyb tovaru v sklade. V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, aké typy skladových vozíkov existujú a ako si vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Aké sú typy skladových vozíkov

Skladové vozíky možno rozdeliť do dvoch základných kategórií na ručné a automatické. Ručné skladové vozíky potom možno ďalej rozdeliť na:

Rudly

Rudly sú základným vybavením skladu. Používajú sa na prepravu širokej škály tovaru, najmä toho, ktorý je zabalený vo vreciach, škatuliach alebo menších balíkoch. Rudly majú robustný rám s dvoma kolesami a rukoväťou na jednoduché manévrovanie. Sú vhodnou voľbou pre tovar, ktorý sa musí prepravovať jednotlivo alebo v malých množstvách. Pomocou rudlov sa zvyčajne prepravujú vrecia s rôznym nákladom (cement, múka atď.), balíky, potraviny atď.

Rudla pre ťažký náklad

Plošinové vozíky

Plošinové vozíky sú veľmi obľúbené vďaka svojmu všestrannému použitiu, sú ideálne do skladov a kancelárií. Majú robustnú oceľovú konštrukciu, sú ľahké a ľahko sa s nimi manipuluje. Majú 2 otočné a 2 pevné kolieska. Často sú vozíky vybavené aj protišmykovou úpravou plošiny, aby sa zabránilo posunu prepravovaného nákladu. Okrem toho sú vozíky zvyčajne vybavené sklopnou rukoväťou na rýchle zloženie a uskladnenie v prevádzke.

Plošinový vozík

Policové vozíky

Policové vozíky sú veľmi podobné plošinovým vozíkom, ale na rozdiel od nich majú ďalšie police, na ktoré možno naložiť väčšie množstvo tovaru.

Policové vozíky

Klietkové vozíky

Klietkové vozíky sú vlastne plošinové alebo policové vozíky, ktoré sú po stranách chránené klietkou. Tá zabraňuje neúmyselnému vypadnutiu výrobkov.

Klietkový vozík

Prepravné plošiny a podvozky

Prepravné plošiny a podvozky sú vybavené 4 otočnými kolesami s ochranou a brzdou, sú obratné a ľahko sa používajú. Sú ideálnym pomocníkom nielen v sklade, ale aj v kancelárii alebo pri sťahovaní.

Prepravná plošina

Paletové vozíky

Paletové vozíky alebo „paleťáky“ sú nepostrádateľným vybavením každého skladu. Vyrábajú sa v rôznych typoch vrátane manuálnych a automatických variantov, z ktorých každý je prispôsobený rôznym nosnostiam a spôsobom použitia. Paletové vozíky sú nepostrádateľným nástrojom v skladoch, priemyselných halách, výrobe atď. Paletové vozíky sa používajú aj vo veľkých predajných priestoroch, supermarketoch na manipuláciu s tovarom, prepravkami apod.

Paletový vozík

Ako vybrať ten správny vozík pre váš sklad?

Výber vhodného modelu vozíka by mal závisieť predovšetkým od činnosti, na ktorú sa bude používať, od typu materiálu, ktorý sa má skladovať a prepravovať, a od skladovacích priestorov a ich usporiadania. Samotný vozík by sa potom mal posudzovať z hľadiska jeho technických parametrov, najmä konštrukcie vozíka, jeho maximálnej nosnosti, veľkosti ložnej plochy a polomeru otáčania. Maximálna nosnosť a veľkosť ložnej plochy určujú množstvo materiálu, ktoré sme schopní s daným vozíkom prepraviť. Polomer otáčania udáva, ako ľahko alebo ťažko sa s vozíkom manévruje.

Pri voľbe vozíka vždy zvážte svoje potreby a technické obmedzenia vozíka. Medzi kľúčové faktory pri rozhodovaní patrí typ výrobkov, s ktorými budete chcieť manipulovať, prostredie, v ktorom sa bude vozík používať, a frekvencia používania. Napríklad na prepravu rôznych druhov materiálov a na univerzálne použitie si môžete vybrať ľahký plošinový vozík. Na častú prepravu ťažkého tovaru je dobré investovať do robustného plošinového vozíka s pevnou konštrukciou a vysokou nosnosťou. Na manipuláciu s paletami je nenahraditeľný paletový vozík.

Veľký výber manipulačnej techniky a skladového vybavenia nájdete na našej webovej stránke rajapack.sk

najlepších kategórií