Ponuka Zatvoriť
rajapack.sk ↗

Lepenka ako šetrný obalový smer. Ktorú z nich si vybrať a prečo?

4min čítania 06/03/2023

Lepenka alebo kartón je kľúčovým obalovým materiałom, hlavne vďaka svojim praktickým vlastnostiam a širokej použiteľnosti, ako aj z hľadiska udržateľnosti. Používanie papiera namiesto plastu je v súčasnosti najobľúbenejším spôsobom šetrnejšieho balenia. A práve preto tento obalový materiál na trhu získava na popularite. Aké sú možnosti pre kartón? Ktorý typ si vybrať na prepravu tovaru?

Ochrana výrobku počas prepravy alebo skladovania závisí od výberu hrúbky kartónu. Čím je výrobok krehkejší alebo ťažší, tým väčšiu ochranu potrebuje, a preto je obal hrubší.

Lepenka sa skladá z plochého, vlnitého a ďalšieho plochého papiera. Môže sa skladať z niekoľkých vrstiev. Čím viac drážok, tým je lepenka pevnejšia a odolnejšia.

Trojvrstvová lepenka je najtenšia hrúbka lepenky. Je ideálna na balenie ľahkých výrobkov, ktoré nie sú citlivé na nárazy počas prepravy a skladovania. Je vhodná napríklad na prepravu oblečenia alebo posteľnej bielizne. Táto vrstva s jednou drážkou je vo všeobecnosti postačujúca pre malé objednávky dodávané v podmienkach s nízkym rizikom prepravy.

Na čo je dobrá drážka?

Na upevnenie výrobku v obale sa používa výplňový materiál, ktorý obmedzuje nárazy na vnútornú stranu. Používa sa aj na oddelenie rôznych položiek, aby sa navzájom netreli a nenarážali do seba. Drážka v kartóne sa zase používa na vyplnenie medzery v obale. Zabraňuje nárazom na vonkajšiu stranu kartónu, ktoré by mohli poškodiť samotný kartón a výrobky v ňom. Päťvrstvová lepenka s dvojitým drážkovaním je o 50 % pevnejšia ako lepenka s jednoduchým drážkovaním. Je ideálna na ochranu krehkých výrobkov alebo výrobkov, ktorých hmotnosť neumožňuje použitie trojvrstvovej lepenky. Vydrží hmotnosť až 40 kg, a preto sa používa napríklad na balenie kníh, dekoračných predmetov, malých domácich spotrebičov, riadu atď. V prípade najkrehkejších výrobkov je potrebné dobré zaklinenie, aby sa maximalizovala ochrana vo vnútri obalu.

Kedy si vybrať päťvrstvovú lepenku?

Lepenka s dvojitými drážkami je o 50 % odolnejšia, hrubšia a obsahuje bariéru proti nárazom a riziku perforácie. Obsahuje tlmič nárazov, ktorý chráni obsah schránky v prípade nárazu a vydrží zaťaženie až do 70 kg. Je odolná voči prasknutiu, vlhkosti, teplotným zmenám a vertikálnemu stláčaniu, a preto sa odporúča na vývoz poloťažkých nákladov v náročných prepravných podmienkach.

Sedemvrstvová vlnitá lepenka

Napriek svojej nízkej hmotnosti je trojdrážková sedemvrstvová vlnitá lepenka o 30 % pevnejšia ako vystužená dvojdrážková lepenka. Je to najpevnejší a najochrannejší typ, ktorý umožňuje chrániť obsah schránky v prípade nárazu. Tento typ lepenky vydrží veľmi vysoké zaťaženie (až do 500 kg). Je preto ideálna na krabice, ktoré sa môžu prepravovať na paletách, alebo na prepravu veľmi ťažkých výrobkov, ako sú domáce spotrebiče alebo napríklad nábytok. Vďaka trojnásobnej hrúbke je odolná voči praskaniu, vlhkosti, teplotným výkyvom a vertikálnemu stlačeniu. Je veľmi silná a môže sa používať opakovane. Jej trojitá hrúbka steny chráni veľmi krehké predmety, ako sú elektronické výrobky, umelecké diela alebo sklenené fľaše. Trojdrážková lepenka sa vďaka svojim vlastnostiam odporúča na prepravu v náročných podmienkach, export a dlhodobé skladovanie.

Vlnitá lepenka

Čo zohľadniť pri výbere?

– Správna veľkosť krabice šetrí prírodu aj náklady. Je tiež nevyhnutná pre bezpečnosť tovaru

– O výbere typu obalu rozhoduje povaha tovaru. Špecifické riešenia balenia navrhujú odborníci

– Krehký tovar by sa mal baliť opatrne a vždy sa odporúča pridať do obalu tlmiaci materiál.

– Obal je vyjadrením myšlienky spoločnosti a preto je vhodné pridať naň logo firmy

najlepších kategórií