Sprievodca výstražnými etiketami

3 min čítania 21 júna 2022

Prečo sa na obaly lepia výstražné etikety a aké sú ich typy? Čo sú to indikátory?

Účelom výstražných etikiet na zásielkách je informovať dopravcu, aby so zásielkou zaobchádzal opatrne. Tieto informácie je tiež možné nájsť priamo na krabici, alebo na výstražnej obalovej páske. Je potrebné vziať do úvahy, že pri použití takejto nálepky si môže dopravca účtovať dodatočný poplatok za manipuláciu so zásielkou.

Výstražné etikety na balíky

Na správne zabezpečenie zásielky ju nestačí len zabaliť do pevného obalu a zabezpečiť ju výplňou. Musí byť tiež označená výstražnými etiketami. Tie sa stávajú veľmi dôležitými, ak je prepravovaným predmetom sklo alebo iný krehký predmet, ktorý sa môže počas prepravy poškodiť (napr. keramika, elektronika…).

Samolepky sú dostatočne veľké, aby boli dobre viditeľné, a obsahujú jasné a čitateľné písmo. Majú výrazné farby – zvyčajne červenú, bielu, čiernu a žltú. Sú odolné voči poveternostným vplyvom a vďaka kvalitnému lepidlu dokonale priľnú k povrchu. Symboly na nich sú univerzálne, takže ich možno použiť nielen na vnútroštátne, ale aj na medzinárodné zásielky.

Typy výstražných etikiet na balíkoch

Základné označenia, s ktorými sa môžete stretnúť, sú:

Tieto etikety sú určené na prepravu nielen sklenených predmetov, ale aj akýchkoľvek krehkých predmetov, ktoré sa môžu poškodiť.

Etiketa krehké

Sú povinné na prepravu kvapalných látok.
Etiketa šipky hore

 • UDRŽUJTE V SUCHU
  Etikety určené na prepravu tovaru, ktorý by mohol byť poškodený vlhkosťou.
  Etiketa udržujte v suchu
 • NEBEZPEČNÝ VÝROBOK
  Daný typ etikiet informuje o nebezpečnosti prepravovaných výrobkov. Sú určené pre všechny druhy dopravy (námorná, letecká, železničná a cestná).
  Etiketa nebezpečný výrobok
 • NEUKLADAŤ NA SEBA
  Zásielky s takýmto označením sa neodporúča ukladať na seba.
  Etiketa neukládať na seba

Namiesto výstražných etikiet je tiež možné použiť výstražné pásky, ktoré majú rovnakú funkciu.

Indikátor naklonenia

Okrem výstražných etikiet máte možnost v spoločnosti RAJA nakúpiť aj špeciálny indikátor náklonu Tilwatch. Istotu kvalitného uchytenia vám zaručuje použitie kvalitnej lepiacej pásky 3M, ktorá je vhodná na kartón i na drevené povrchy. Použitie tohto indikátoru opäť výrazne zvyšuje bezpečnosť vašej zásielky. Ako to funguje? Nalepíte indikátor na zásielku a adresát po jej obdržaní skontroluje výsledok. Červené zafarbenie indikátoru značí, že sa náklad počas prepravy naklonil o 90° a viac. V takom prípade máte možnosť uplatniť reklamáciu na dodacej faktúre.

Undikátor naklonenia

Indikátor vlhkosti

Indikátor vlhkosti nájde svoje využitie pri preprave výrobkov, ktoré sú chúlostivé na vlhkosť. Sú to napríklad kovy, elektronika, optické nástroje a ďalšie. Návod na použitie je veľmi jednoduchý. Indikátor stačí umiestniť do prepravovaného obalu a v prípade, že dôjde k navýšeniu vlhkosti, nastane zmena jeho farby a jednoducho z neho odčítate úroveň dosiahnutej vlhkosti.

Indikátor vlhkosti

najlepších kategórií