Sprievodca expedičnými etiketami – ako správne označiť zásielku

4 min čítania 20 septembra 2023

Expedičné etikety

Výstražné a prepravné etikety zohrávajú dôležitú úlohu v doprave a logistike. Poskytujú veľmi dôležité informácie o zásielke, na základe ktorých by mal kuriér následne s balíkom manipulovať. Zásielky je vhodné pred odoslaním označiť výstražnými štítkami, aby dopravca vedel, ako má so zásielkou zaobchádzať. Predíde sa tak zbytočným nedorozumeniam.

Expedičné etikety

Základné typy expedičných etikiet

Prepravné etikety možno napríklad rozdeliť podľa toho, aké posolstvo vyjadrujú:

Označenie krehkých produktov

Existujú rôzne varianty etikiet na označovanie krehkých výrobkov. Môžeme si napríklad vybrať z etikiet s nápisom „KREHKÉ„, ktoré sú vhodné najmä vtedy, ak posielame zásielku po Slovenskej  republike. Ak posielame zásielku do zahraničia, je vhodné zvoliť etiketu s nápisom v anglickom jazyku „FRAGILE“ alebo „HANDLE WITH CARE„, aby bol pokyn zrozumiteľný pre zahraničných kuriérov.

Etiketa "FRAGILE"

 

Ak prepravujeme sklo, môžeme si vybrať nálepku s nápisom „POZOR SKLO„. Okrem toho sa na prepravu skla a krehkých výrobkov môže použiť etiketa s obrázkom pohára, ktorej bude jasne rozumieť každý bez ohľadu na jazykové schopnosti.

Etiketa "POZOR SKLO"

Manipulačné etikety

Manipulačné etikety informujú prepravcu o tom, ako má so zásielkou manipulovať. Ak sa napríklad v zásielke nachádzajú nejaké kvapaliny, príslušná etiketa informuje odosielateľa, že zásielka by sa nemala nakláňať alebo ktorou stranou nahor by sa mala položiť. Na tento účel sa používajú predovšetkým etikety so šípkami, prípadne je obrázok šípky doplnený popisom „THIS SIDE UP“.

Ďalšou užitočnou etiketou na manipuláciu môže byť označenie „NESTOHOVAT/DO NOT STACK„, ktoré informuje o tom, že takto označené balíky sa neodporúča stohovať.

Etiketa DO NOT STACK

Ďalej existujú rôzne etikety so špeciálnymi pokynmi, napríklad tie, ktoré informujú o prítomnosti elektronicky citlivých komponentov v balení.

Etikety s viacerými symbolmi

Ak potrebujete informovať o viacerých funkciách obalu naraz a nechcete obal polepiť viacerými rôznymi štítkami, môžete použiť etikety s viacerými symbolmi naraz. Jednou etiketou potom môžete vyjadriť, ktorým smerom má byť balík umiestnený, že výrobky vo vnútri sú krehké a citlivé na nárazy, že balík sa musí uchovávať v suchu atď.

Expedičné etikety

Kedy použiť prepravné etikety na zásielky?

Na všetky balíky, ktoré sa prepravujú kuriérskou službou, by sa mali umiestniť prepravné etikety. Takto má prepravca na očiach informácie o tom, ako má so zásielkou zaobchádzať. Zvoľte si určitý typ štítku v závislosti od tovaru v balíku a od toho, ako je citlivý na nárazy, naklonenie atď.

Ak máte napriek použitiu etikiet stále obavy, môžete na obal nalepiť indikátor naklonenia, ktorý vám umožní zistiť, či sa náklad počas prepravy naklonil o 90° alebo viac – potom môžete uplatniť reklamáciu.

Indikátor naklonenia

Balíčky citlivé na vlhkosť môžu byť opatrené aj indikátorom vlhkosti, ktorý mení farbu v závislosti od vlhkosti.

Indikátor vlhkosti

Nezabudnite balík správne zabaliť!

Prepravné etikety sú síce užitočným a praktickým doplnkom celého balíka, ale samy o sebe ho nedokážu ochrániť. Preto nezabudnite na správne balenie! Vyberte správnu veľkosť krabice pre svoje výrobky – v príliš veľkej krabici môže dôjsť k pohybu a poškodeniu pri preprave, zatiaľ čo príliš malá krabica môže prasknúť. Veľmi dôležitý je aj výplňový materiál, ktorý vyplní prebytočný priestor v krabici a zafixuje výrobok tak, aby sa počas prepravy v obale nepohyboval. Nezabudnite balenie aj riadne zatvoriť, napríklad lepiacou páskou. Nakoniec balík označte prepravným štítkom a adresou. A môžete odosielať!

  • TIP: Na upozornenie na niektoré dôležité informácie o zásielke, ako je napríklad krehkosť nákladu, môžete použiť aj výstražné pásky. Tie zabezpečia vašu zásielku a zároveň poskytnú prepravcovi potrebné informácie.
najlepších kategórií